عمل ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم ؛ نوعی عمل زیبایی است که طی آن ، چربی و پوست اضافی شکم برداشته می شود و عضلات جداره شکم ، سفت شده و قوام می یابد.

این جراحی ، بیشتر مناسب افرادی است که حتی علیرغم رعایت رژیم های غذایی سخت و انجام ورزش های سنگین ، همچنان با چربی اضافی در ناحیه شکم خود مواجه هستند.

البته لازم به ذکر است که عمل ابدومینوپلاستی ، جایگزین رژیم غذایی و ورزش نبوده و نمی توان از آن به عنوان راهی برای کاهش وزن و لاغری یاد کرد ؛ زیرا با انجام عمل ابدومینوپلاستی ، افراد تنها به شکمی تخت و صاف و متعاقبا تناسب اندام دست خواهند یافت.

چه افرادی بهترین کاندید عمل ابدومینوپلاستی هستند ؟

عمل ابدمینوپلاستی که تحت عنوان جراحی تامی تاک نیز شناخته می شود ، برای زنان و مردانی مناسب است که سلامت عمومی خوب و وزن ثابتی دارند.

افرادی که تصمیم به انجام عمل ابدومینوپلاستی دارند ، بهتر است سیگاری نباشند و در صورت سیگاری بودن حداقل از دو هفته قبل از عمل ، مصرف سیگار را به طور کامل متوقف کنند.

ابدومینوپلاستی

ناگفته نماند که جراحی شکم نباید با لیپوساکشن اشتباه گرفته شود ؛ اگرچه جراح می تواند لیپوساکشن را به عنوان بخشی از جراحی شکم انتخاب کند اما باید توجه داشت که لیپوساکشن ، صرفا روشی برای برداشتن ذخایر چربی است و پوست اضافی شکم را نمی توان به کمک آن برداشت.

از این رو افرادی که به دلیل اضافه وزن زیاد ، دارای شکمی بزرگ همراه با پوستی شل و افتاده می باشند و همچنین خانم هایی که عضلات و پوست شکم آن ها پس از زایمان های متعدد ، کشیده شده و دچار افتادگی و شل شدگی شده است ، کاندید مناسبی برای عمل ابدومینوپلاستی به شمار می روند ؛ چرا که با انجام این عمل ، می توانند از چربی های اضافی مجتمع در ناحیه شکم خود رهایی یافته و با برداشتن پوست اضافی از این ناحیه ، عضلات شکم خود را بهبود بخشیده و به این ترتیب به شکمی صاف و ایده آل دست یابند.

در چه مواردی باید از عمل ابدومینوپلاستی اجتناب کرد ؟

در مواردی که فرد تصمیم به بارداری در آینده دارد ، انجام این عمل جراحی باید به پس از بارداری و زایمان موکول شود ؛ چرا که بارداری های آینده می تواند عضلات شکم را جدا کرده و موجب فتق شود.

از این رو افرادی که مترصد انجام عمل ابدومینوپلاستی هستند ، باید انجام این عمل را تا پایان بارداری به تعویق بیاندازند و برای انجام آن حتما با جراح پلاستیک مشورت نمایند.

دکتر عبدالرضا خورشیدی فر فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی و بهترین دکتر جراح زیبایی شکم در اهواز می باشند. شهروندان محترم اهوازی می توانند برای انجام کلیه اعمال جراحی پلاستیک و زیبایی ؛ از جمله جراحی زیبایی شکم ، با اطمینان خاطر به مطب دکتر خورشیدی فر مراجعه نمایند.

مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی

دوره بهبودی در افراد متفاوت است چون شرایط فیزیکی آنها متفاوت است. اگر می خواهید جراحی شکم انجام دهید ، مهم است که در نظر بگیرید بهبودی شامل چه مواردی خواهد بود.

بهبودی بعد از جراحی شکم ؛ به عوامل مختلفی از جمله سن ، سلامت جسمانی و وزن بدن و نوع جراحی بستگی خواهد داشت.

طبیعی است که بخواهید پس از جراحی به حالت عادی برگردید ، اما مهم است به بدن خود فرصت دهید.

بعد از جراحی شکم ممکن است فقط لازم باشد چند ساعت ، یک شب یا بیشتر در بیمارستان بمانید. بهبودی واقعی پس از ترک بیمارستان آغاز می شود.

 • لوله درن برای تخلیه خون و مایعات در زیر پوست ناحیه جراحی قرارمی گیرد. نحوه مراقبت و تخلیه درن به شما گفته خواهد شد. تا زمانی که لوله درن برداشته نشود ، پزشک آنتی بیوتیک و ضد انعقاد خون برای شما تجویز می کند.
 • حدود شش هفته شکم بند فشارنده برای کمک به جلوگیری از تجمع مایعات و حمایت از شکم خواهید پوشید.
 • لازم است حداقل شش هفته از فعالیت شدید ؛ شامل هر گونه ورزش سنگین یا بلند کردن اجسام و وزنه برداری خودداری کنید.
 • اگر داروی مسکن مصرف می کنید باید از نوشیدن الکل نیز خودداری کنید و حداقل به مدت شش هفته از مصرف هر نوع نیکوتین خودداری کنید. تنباکو می تواند روند بهبودی را مختل و عوارضی ایجاد کند.
 • ممکن است لازم باشد چند روز اول پس از جراحی نیمه نشسته بخوابید. اندکی بالا نگه داشتن بالاتنه می تواند به کاهش تورم کمک کند. قرار دادن بالش در زیر زانو می تواند فشار وارد بر شکم را کاهش دهد.

ابدومینوپلاستی

سایر مراقبت های بعد از جراحی شکم

 • بعد از جراحی شکم ، حتما باید تحرک داشته باشید ؛ حتی می توانید فقط کمی راه بروید. حرکت کردن به جریان خون و روند بهبودی کمک می کند و همچنین احتمال لخته شدن خون در پاها را کاهش می دهد.
 • چند هفته طول می کشد تا کاملا به حالت عادی برگردید ؛ اما باید فعالیت بدنی را برای چهار تا شش هفته محدود کنید. پزشک به شما خواهد گفت چه فعالیت هایی را می توانید انجام دهید و چه مدت زمان لازم است تا کارهای معمول خود را از سربگیرید.
 • برای چند هفته نمی توانید رانندگی کنید.
 • فضایی راحت برای آرامش و تأمین نیازهای خود آماده کنید. به خودتان اجازه دهید حداقل برای دو هفته استراحت كامل داشته باشید و خود را تحت فشار قرار ندهید تا كاری انجام دهید.
 •  مقدار زیادی آب بنوشید تا بدن سموم را دفع کند و تورم را کاهش دهد.
 • رژیم غذایی خود را تا حد ممکن سالم نگه دارید. میوه و سبزیجات تازه استفاده کنید.
 • مکمل های ویتامین A و C مصرف کنید. برای تقویت ایمنی و سطح آنتی اکسیدان چای سبز بنوشید. مکمل پروبیوتیک مصرف کنید. برای کاهش نفخ و التهاب آناناس و پاپایا بخورید.
 • از داروی آرنیکا برای کاهش تورم ، کبودی و درد استفاده کنید.
 • برای رفع حالت تهوع ، مکمل فسفر مصرف کنید یا چای زنجبیل بنوشید.
 • بیشتر جراحان به بیمار اجازه می دهند 24 ساعت بعد از عمل دوش بگیرند ، مگر اینکه لوله درن داشته باشند. در این صورت ، ممکن است بیمار مجبور باشد حمام های اسفنجی داشته باشد.

هزینه جراحی شکم

هزینه عمل جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی ، به پارامترهای مختلفی بستگی دارد و پس از معاینه و بررسی بیمار معین می شود.

عزیزانی که تصمیم به انجام جراحی زیبایی شکم داشته و قصد اطلاع از هزینه آن را دارند ، باید به مطب جراح پلاستیک مورد نظرشان مراجعه نموده و مورد ارزیابی واقع شوند.