از بارزترین ویژگی های بینی های استخوانی می توان به برجستگی پل بینی ( قوز بینی ) اشاره کرد که در عمده این نوع از بینی ها وجود دارد. این برجستگی ، در افراد مختلف متفاوت است و اندازه آن در همه یکسان نیست ؛ بنابراین روش جراحی بینی استخوانی در افراد مختلف ، متفاوت است و بر اساس اندازه تغییر شکل یا برجستگی می باشد.

همچنین باید توجه داشت که مشخصه بینی در زنان با مردان متفاوت است ، بنابراین باید این مورد را نیز در جراحی زیبایی بینی در نظر گرفت.

لازم به ذکر است بینی های استخوانی ؛ به دلیل داشتن پوست نازک ، استخوان و غضروف محکم برای انجام انواع مدل های جراحی بینی ؛ مانند بینی طبیعی ، فانتزی و نیمه فانتزی ایده آل هستند.

علل ایجاد قوز در بينی استخوانی

مشکل بینی قوز دار ، عمدتا به دلیل مسائل ژنتیک و همچنین رشد بیش از حد استخوان بینی و غضروف در فرآیند بلوغ است.

اگرچه آسیب و ضربه شدید در سنین جوانی ، نیز ممکن است باعث رشد بیش از حد استخوان بینی شده و منجر به ایجاد قوز بر روی پل بینی شود.

قوز بینی در بینی های استخوانی ، ممکن است سبب از بین رفتن تقارن صورت بخصوص در نمای نیمرخ شود.

این برجستگی ، همچنین می تواند هماهنگی اجزای صورت را کاهش دهد ؛ بنابراین عموما دلیل جراحی بینی های استخوانی ، همین قوز بینی می باشد.

جراحی بینی استخوانی

چه زمانی برای جراحی بينی استخوانی مناسب است ؟

به طور کلی جراحی بینی فارغ از استخوانی یا گوشتی بودن آن ؛ شامل مراحل برنامه ریزی ، آماده سازی و بهبودی است ؛ از این رو تعیین بهترین زمان جراحی نیاز به ملاحظات زیر دارد :

رسیدن به بلوغ جسمی

رینوپلاستی ، باید بعد از رشد کامل بینی انجام شود و نه قبل از آن. توجه داشته باشید که ممکن است بینی به رشد کامل خود رسیده باشد ، اما رشد اجزای سازنده هنوز فعال باشد ؛ لذا پزشک با معاینات کلینیکی لازم بر روی بیمار ، تشخیص خواهد داد که امکان انجام جراحی بینی بر روی وی وجود دارد یا خیر ؟

رسیدن به بلوغ روانشناختی

برخی از افراد سریع تصمیم می گیرند و بلافاصله پشیمان می شوند. چنین فردی باید پس از رسیدن به درجه اعتماد به نفس و بلوغ فکری برای انجام عمل بینی اقدام کند ؛ چرا که این دسته از افراد معمولا بعد از جراحی دچار وسواس فکری شده و به دلیل انتظارات نامعقولی که از نتیجه رینوپلاستی دارند ، غالبا اصرار بر جراحی مجدد بینی می کنند.

آیا احتمال بازگشت مجدد قوز در بینی های استخوانی بعد از عمل وجود دارد ؟

برگشت قوز بینی ، کاملا نادر است و می توان با احتیاط و مراقبت های لازم احتمال آن را به حداقل کاهش داد.

آیا جراحی بينی استخـوانی عوارض دارد ؟

نباید فراموش کرد که هر عمل جراحی ای ، دارای عوارض جانبی است. در جراحی های بینی ( استخوانی و گوشتی ) ، این عوارض جانبی به دو دسته تقسیم می شوند :

  1. مشکلات و اختلالات تنفسی
  2. مسائل ظاهری

جراحی بینی توسط دکتر خورشیدی فر بهترین جراح پلاستیک اهواز

 

تکنیک های جراحی بينی استخـوانی

رینوپلاستی فارغ از نوع بینی ( استخوانی یا گوشتی ) را می توان به دو روش بسته و باز انجام داد.

  • رینوپلاستی بسته : در جراحی بینی به روش بسته ، پزشک برش های جراحی را در داخل بینی بیمار ایجاد می کند.

لازم به ذکر است که این برش ، از ناحیه بیرونی بینی قابل مشاهده نیست و این امر از مزایای این روش جراحی محسوب می شود.

البته ناگفته نماند که در جراحی بینی با تکنیک بسته ؛ به دلیل ایجاد برش ها در داخل بینی ، جراح دید محدودی از ساختار بینی خواهد داشت و این مسئله موجب می شود که ایجاد اصلاحات مورد نظر بر روی بینی و نیز تغییر مکان پوست بینی برای جراح دشوار گردد.

در نتیجه باید متذکر شد که تکنیک بسته جراحی بینی ، به افرادی توصیه می شود که می خواهند تغییرات جزئی در بینی خود داشته باشند.

  • رینوپلاستی باز : در جراحی بینی به روش باز ، جراح برشی در بافت پایه دو سوراخ بینی ( کلوملا ) ایجاد می کند.

سپس پوست روی استخوان و غضروف را برای دسترسی با ساختار بینی برمی دارد و تغییرات لازم را ایجاد می کند و در نهایت برش را بخیه می زند.

رینوپلاستی به روش باز ؛ دید وسیع تری به ساختمان بینی ، برای جراح فراهم می آورد.

لازم به ذکر است که تکنیک باز جراحی بینی ، مداخله ای است و در جراحی های ترمیمی و جراحی هایی که نیاز به ایجاد تغییرات اساسی بر روی بینی دارند ؛ مورد استفاده قرار می گیرد.

هزینه جراحی بينی استخـوانی چقدر است ؟

هزینه عمل زیبایی بینی ، بسته به پارامترهای مختلفی متفاوت است ؛ به همین دلیل است که در هر فرد تفاوت قیمت جراحی زیبایی بینی را مشاهده می کنیم.

افرادی که می خواهند از هزینه جراحی بینی مطلع شوند ، باید به جراح مورد نظر خود مراجعه کنند و پس از انجام معاینات مورد نیاز ؛ از قیمت نهایی این عمل جراحی آگاه گردند.