جراحی زیبایی بینی که از نظر پزشکی رینوپلاستی نامیده می شود ، جراحی انجام شده بر روی بینی برای تغییر شکل دادن و بهبود عملکرد آن است. واژه پزشکی رینوپلاستی به معنای “ فرم دهی بینی ” است و به جراحی ای اشاره دارد که در آن ساختار بینی تغییر می کند. در این مقاله ، دکتر عبدالرضا خورشیدی فر فوق تخصص جراحی پلاستیک و عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران ؛ در خصوص عمل زیبایی بینی توضیحاتی ارائه فرموده اند ، که خواندن آن را به شما همراهان عزیز توصیه می کنیم.

تغییر شکل بینی را می توان با افزودن یا برداشتن استخوان یا غضروف ، پیوند غضروف از قسمت دیگری از بینی ، گوش یا دنده و پیوند بافت مصنوعی ایجاد کرد.

تصمیم گیری برای انجام جراحی بینی

اگر قصد انجام جراحی بینی را دارید ، یک قرار ملاقات با جراح بینی منتخب تان تنظیم کرده و درباره این موضوع با وی گفتگو کنید ؛ در طول جلسه درباره اهداف خود صحبت کرده و به او بگویید که چه چیزهایی در مورد بینی تان برایتان آزار دهنده بوده و مایل به ایجاد چه تغییراتی در بینی خود هستید.

به خاطر داشته باشید که هیچ بینی ای بی عیب و نقص نخواهد بود ؛ پزشک می تواند ویژگی های صورت شما را ارتقا داده و مشخصه های منحصر بفرد و زیبایی طبیعی صورت شما را مورد تاکید قرار دهد ؛ یک جراح پلاستیک می تواند ویژگی های صورت را که باعث منحصر بفرد شدن آن شده است ، شرح دهد و به شما بگوید که چگونه تغییرات ، ظاهر شما را ارتقا خواهد داد.

یک جراح ساختار بینی شما و دیگر ویژگی های صورت را ارزیابی می نماید ؛ پس از ارزیابی ، به شما می گوید که آیا انتظارات شما منطقی است یا خیر ؟
جراح ، سلامت عمومی شما را در نظر گرفته و درباره خطرات ، دوره نقاهت و هزینه ها با شما گفتگو می کند.

تکنیک های مختلفی برای تغییر شکل دادن بینی وجود دارد ؛ وقتی تصمیم به جراحی زیبایی بینی می گیرید ، جراح بینی دقیقا پیشنهادات خود را برای شما شرح می دهد.

جراحی زیبایی بینی

علل جراحی بینی

دلیل انجام جراحی بینی از دو منظر قابل بحث می باشد ؛ زیرا این عمل جراحی گاها به دنبال دلایل پزشکی و گاهی اوقات نیز با هدف زیبایی انجام می پذیرد.

دلایل پزشکی جراحی بینی

 • اصلاح نارسایی تنفسی
 • انحراف تیغه بینی
 • آسیب دیدگی تیغه بینی
 • اصلاح نارسایی مادرزادی
 • اصلاح تقارن و هارمونی صورت
 • انسداد بینی بر اثر جراحت
 • جراحت ها یا سوختگی های پس از سانحه
 • ترمیم شکستگی صورت مانند بینی شکسته

دلایل زیبایی جراحی بینی

 • بزرگ بودن بیش از حد بینی
 • کج بودن ظاهری بینی
 • پهن بودن بینی

لازم به ذکر است که بینی ، ارگان اصلی بویایی بدن است و همچنین به عنوان بخشی از سیستم تنفسی بدن عمل می کند ؛ به همین دلیل ، در نظر گرفتن عمل بینی فقط از نظر زیبایی شناسی گمراه کننده خواهد بود و این جراحی به طور کلی بویایی و تنفسی را بر طرف می کند و ظاهر بینی را نیز بهبود می بخشد.

چه کسانی می توانند کاندید مناسب جراحی باشند ؟

چنانچه شما دوره بلوغ را به پایان رسانده و روند رشدتان متوقف شده است و به عبارتی رشد صورت تان کامل شده است و در عین حال در شرایط خوب سلامت جسمانی هستید و چشم اندازی مثبت و واقع بینانه از جراحی بینی دارید ، می توانید نسبت به انجام جراحی بینی مبادرت نمایید.

توجه داشته باشید که انجام عمل رینوپلاستی برای افرادی که با مشکلات یا بیماری های زیر درگیر هستند به هیچ عنوان توصیه نمی شود :

 1. افراد مبتلا به دیابت ، آرتروز ، بیماری های ریوی و قلبی
 2. افراد مبتلا به اختلالات خونی ، آلرژی شدید ، کلسترول و فشار خون بالا

در خصوص انتظار واقع گرایانه از نتیجه عمل بینی ، لازم به ذکر است از آن جا که آناتومی بینی در  بیماران مختلف با یکدیگر متفاوت است ؛ نتیجه جراحی بینی نیز در هر فردی با دیگر فرق دارد و نباید توقع دستیابی به نتیجه یکسان از این عمل جراحی داشت.

جراحی زیبایی بینی

انواع بینی

عامل تعیین کننده تفاوت بینی در افراد ، نوع و ضخامت پوست بینی است ؛ از این رو به طور کلی بینی ها به دو دسته استخوانی و گوشتی تقسیم می شوند که در ادامه به شرح توضیحاتی پیرامون هر یک از آن ها پرداخته ایم.

بینی های استخوانی ، پوستی نازک یا پوستی با ضخامت متوسط دارند ؛ به همین دلیل جزئیات ساختاری این بینی ها به وضوح قابل تشخیص است.

به طور کلی بینی های استخوانی ، غضروف بسیار محکمی دارند که منجر به سفت شدن نوک بینی می شود و در نتیجه ، احتمال افتادگی نوک در این بینی ها کمتر است.

اما در مقابل ، بینی های گوشتی پوست ضخیمی دارند ؛ تا جایی که پوست بینی به هیچ عنوان جزئیات ساختار استخوانی و غضروفی را نشان نمی دهد.

به علاوه بینی های گوشتی ، غضروف ضعیفی ضعیفی دارند ؛ که این امر معمولا موجب پهن شدن و در عمده موارد سبب افتادگی نوک این نوع بینی ها می شود.

تاثیر پوست در جراحی بینی

کیفیت پوست ، نقش مهمی در نتیجه جراحی بینی دارد.

افراد با پوست بسیار ضخیم ممکن است پس از جراحی بینی ، تغییر مشخصی در ساختار استخوان زیرین مشاهده نکنند.

از طرف دیگر ، پوست جزئی ترین بی نظمی یا نقص استخوانی را نمایان می سازد.

بنابراین افراد با پوست های معمولی ، گزینه مناسبی برای جراحی بینی هستند.

جنسیت در جراحی بینی تاثیر دارد ؟

جراح ، باید آناتومی صورت مرد و زن را بشناسد ؛ چرا که شکل ظاهری بینی با آناتومی اسکلتی و ژنتیک منحصر به فرد هر شخص ؛از جمله قومیت او تعیین می گردد.

همانطور که می دانید آناتومی اسکلتی صورت زنان و مردان متفاوت است ، بنابراین جراحی بینی آن ها نیز متفاوت است.

درک این تفاوت ها و استفاده از آن برای ایجاد شکل ظاهری فرد یکی از مولفه های مهم جراحی پلاستیک است.

ساده ترین راه مقایسه بینی زن و مرد ، بررسی اندازه و شکل بینی است ؛ بینی مردانه به طور کلی بزرگتر از بینی زنانه است.

 

مشاوره قبل از جراحی بینی

ابتدا باید با جراح خود جلسه مشاوره ای داشته باشید تا در مورد این که آیا کاندید مناسبی برای جراحی زیبایی بینی هستید یاخیر ، اهداف و انگیزش خود از جراحی ، اقدامات قبل و بعد از عمل با ایشان صحبت کنید.

جراح ؛ آناتومی و تناسب بینی با اجزای صورت ، ضخامت پوست ، سابقه بیماری مانند انسداد بینی ، جراحی های قبلی ، داروها و بیماری ها ، نحوه تنفس ( دهانی یا دماغی ) و حساسیت های دارویی را بررسی می کند.

آزمایش خون و ادرار ، تنفس سنجی و نوار قلب ؛ برای تعیین میزان دریافت بیهوشی یا سایر آزمایشات را تجویز می کند.

جراح همچنین بررسی خواهد کرد که آیا باید همزمان عمل دیگری انجام شود یا خیر.

به عنوان مثال ، برخی افراد همزمان با جراحی زیبایی بینی ، جراحی زیبایی چانه ( بزرگ کردن سایز چانه ) را نیز انجام می دهند.

جلسه مشاوره ، همچنین شامل عکسبرداری از زوایای مختلف بینی است.

این عکس ها ، برای ارزیابی نتایج و مشخص کردن تعییرات لازم در حین جراحی استفاده می شود.

اقدامات قبل از جراحی بینی

 • سیگار ، نوشیدنی های الکلی و حاوی نیکوتین را دو هفته قبل از جراحی ترک کنید ؛ زیرا تنباکو و نیکوتین می توانند موجب انقباض رگ های خونی و نارسایی گردش خون شوند.
 • شب قبل از جراحی حمام کنید ؛ چرا که تا چند روز بعد از عمل نباید استحمام نمایید.
 • در روز جراحی ؛ هر گونه آرایش ، لوسیون و کرم های آرایشی را کاملا از صورت خود بشویید.
 • داروهای رقیق کننده خون و ضدالتهاب ، آسپرین و ایبوپروفن را از دو هفته قبل از عمل ؛ مصرف نکنید.
 • قبل از جراحی بینی ، از آفتاب سوختگی و قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید خودداری نمایید.

 

طی جراحی بینی چه اتفاقی می افتد ؟

عمل بینی معمولا سرپایی انجام می شود یعنی پس از انجام آن ، نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست. این عمل جراحی را می توان تحت بیهوشی عمومی یا در موارد معدودی بسته به صلاحدید جراح تحت بیحسی موضعی انجام داد.

لازم به ذکر است که در بیهوشی عمومی ، بیمار کاملا خواب است ؛ اما در بیحسی موضعی ، بینی با تزریق دارو بیحس می شود و بیمار کاملا هشیار است ، ولی دردی احساس نمی کند.

سپس جراح برش هایی در حفره بینی ایجاد می کند. باید اشاره داشت که انتخاب تکنیک برش به نوع جراحی و خواسته بیمار بستگی دارد.

به طور مثال ؛ در جراحی های دشوارتر ، جراح پایه بینی را نیز برش می زند.

جراح پس از ایجاد برش های لازم ، استخوان و غضروف داخلی را تغییر شکل می دهد و ظاهری خوشایندتری برای بینی ایجاد می کند.

روش های جراحی بینی

 • جراحی بینی باز

جراحی بینی باز ، روش جراحی است که در آن ، بینی باز می شود و امکان دسترسی جراح پلاستیک به ناحیه بینی را فراهم می آورد ؛ بریدگی در زیر بینی در یک ناحیه بین سوراخ های بینی ایجاد می شود تا بدین ترتیب ، جراح بتواند در طول جراحی ، به استخوان و غضروف بینی دسترسی داشته باشد.

در جراحی باز بینی ، پره های پوست بینی بالا کشیده می شود تا جراح بتواند به راحتی کار کند ؛ جراح اقدامات خاصی را بر روی بینی ، بسته به نیاز فردی بیمار ، انجام می دهد ؛ دلایل متداول جراحی زیبایی بینی ، شامل تغییر دادن شکل نوک بینی ، صاف کردن پل انحراف یافته یا سپتوم ، برداشتن قوز و دیگر اصلاحات بینی می باشد.

 • جراحی بینی بسته

در جراحی بینی که تحت عنوان جراحی بسته شناخته شده است ، هیچ جای زخم قابل مشاهده ای بر جای نمی ماند ؛ چون بریدگی ها در داخل بینی ، ایجاد شده و روی استخوان ، غضروف یا سپتوم بینی کار می شود ؛ معمولا در رینوپلاستی بسته ، میزان تورم بعد از روند ، کمتر است ؛ جراحی بسته بینی دارای محدودیت هایی بوده و پوست بینی در آن بسیار کشیده می شود.

اگر چه در رینوپلاستی بسته ، مزایای تورم کمتر بعد از جراحی و جای زخمی غیر قابل رویت وجود دارد ؛ ولی نتایج به دست آمده در آن به اندازه جراحی بینی باز ، فوق العاده نمی باشد ؛ علت این است که در جراحی بینی باز ، پزشک ساختار کامل بینی را مشاهده کرده و به آن دسترسی دارد.

 

دوره نقاهت جراحی زیبایی بینی

پیشرفت ها در جراحی بینی به کاهش سطح درد کمک کرده و دوره نقاهت را کوتاه نموده است.

بعد از جراحی زیبایی بینی ، معمولا به مدت یک هفته ، بینی بیمار گچ گرفته می شود ؛ تورم و کبودی در اطراف چشم ها بعد از جراحی ، قابل انتظار می باشد و بعد از روز سوم شروع به بهبود یافتن می کند ؛ اگر چه این حالت می تواند تا دو هفته نیز طول بکشد.

پس از این مدت ، بینی شما تورم کوچکی خواهد داشت که احتمالا تنها شما و جراح تان متوجه آن می شوید ؛ این تورم بعد از شش ماه تا یک سال از بین خواهد رفت ؛ شکل نهایی بینی شما بعد از تکمیل روند بهبودی ، نمایان خواهد شد.

شما باید از انجام فعالیت های سنگین به مدت سه تا شش هفته بعد از جراحی ، خودداری کنید ؛ شما می توانید ظرف دو تا سه هفته بدون وجود هیچگونه علائم قابل توجهی که نشان دهنده انجام جراحی در شما باشد ، به فعالیت های فیزیکی خود بازگردید.

عوارض جانبی

مواجهه با موارد زیر بعد از انجام جراحی بینی ، متداول می باشد :

 • گرفتگی بینی به مدت یک هفته یا بیشتر باید از راه دهان ، نفس بکشید.
 • بینی سفت و بی حس
 • درد ، تورم و کبودی در اطراف چشم ها که می تواند به مدت سه هفته طول بکشد.
 • خروج خون قرمز روشن از بینی در طول چند روز اول.

هزینه جراحی زیبایی بینی

به طور کلی رینوپلاستی ، اغلب به دلایل زیبایی و با هدف ایجاد ظاهری جذاب تر انجام می شود.

جراحی های زیبایی ، تحت پوشش بیمه قرار ندارند ؛ لذا هزینه جراحی زیبایی بینی مشمول بیمه نشده و خود فرد باید هزینه های آن را پرداخت نماید.

جراحی بینی در بارداری مجاز است ؟

بدن مادر در دوران بارداری  تغییر می کند و اثرات آن تا چند وقت پس از زایمان باقی است.

به طور کلی بدن مدتی پس از تولد ، با اثرات بارداری مقابله می کند ؛ بنابراین بهتر است جراحی را به بعد از بارداری و زایمان موکول کنید.

باید اشاره داشت از آن جا که دارو  بیهوشی ، می تواند باعث صدمات مهلک شود ؛ جراحی بینی در صورت مثبت بودن تست بارداری اکیدا ممنوع است.

آشنایی با واژگان

 • غضروف : بافت همبند که ساختار بینی را تشکیل می دهد.
 • کلوملا : بافت پایه که سوراخ های بینی را از هم جدا می کند.
 • بیهوشی عمومی : داروها یا گازهایی که برای تسکین درد و عدم هوشیاری بیمار در حین عمل استفاده می شود.
 • آرامبخش وریدی : به داخل ورید تزریق می شود تا به آرامش بیمار در حین جراحی کمک کند.
 • بیحسی موضعی : دارویی که در حین عمل برای تسکین درد ، به صورت مستقیم به محل برش تزریق می شود ؛ اما بیمار در حین عمل هوشیار است.
 • رینوپلاستی : جراحی زیبایی بینی با هدف تغییر شکل بینی است و می تواند به دلایل پزشکی مانند انسداد مجرای بینی و انحراف تیغه بینی نیز انجام شود.