دستورات و مراقبت های بعد از جراحی پلک

جراح پلاستیک معالج شما ، در جلسه مشاوره و همچنین بعد از انجام جراحی زیبایی پلک ؛ یکسری دستورالعمل هایی را تحت عنوان مراقبت های بعد از جراحی پلک ، به شما ارائه می دهند و بر اهمیت رعایت آن ها تاکید می نمایند.

لازم به ذکر است که پیروی از دستورات مراقبتی ، در کسب نتایج قابل قبول از این عمل جراحی تاثیر بسزایی دارد.

اگرچه به طور طبیعی ، بهبودی کامل شما ممکن است چند هفته به طول بیانجامد ؛ اما توجه داشته باشید که در صورت رعایت نکات مراقبتی می توانید دوران نقاهت خود را به خوبی پشت سر گذاشته و به نتیجه مطلوبی از جراحی دست یابید.

مراقبت های بعد از جراحی پلک

نکات و مراقـبت های بعد از جراحـی پلک

 • در صورت انجام جراحی تحت بیهوشی عمومی ؛ نباید بلافاصله بعد از جراحی چیزی بخورید یا بنوشید ؛ زیرا ممکن است باعث حالت تهوع شود.
 • تغذیه خود را در 24 ساعت اول پس از عمل ؛ با غذاهای نرم و رقیق مثل سوپ و فرنی شروع کنید و از روز بعد از عمل می توانید از غذاهای روتین سفره استفاده نمایید.

البته باید متذکر شد که مصرف نمک و سدیم را باید طی هفته های ابتدایی بعد از جراحی ، به حداقل خود برسانید و از تشدید ورم و کبودی جلوگیری کنید.

 • هفته اول بعد از بلفاروپلاستی ، استراحت کافی داشته باشید ؛ اما از بی تحرکی بپرهیزید و روزانه در منزل به آهستگی پیاده روی کنید تا از لخته شدن خون در پاها جلوگیری شود.
 • معمولا تورم ناشی از عمل ، 2  تا 3 روز پس از جراحی به اوج خود می رسد و پس از آن به سرعت فروکش می کند.

لازم به ذکر است که پلک ممکن است به دلیل تورم به وجود آمده ، سفت شود و دامنه حرکت آن کاهش یابد ؛ نگران نباشید چرا که با کاهش تورم ، دامنه حرکت طبیعی پلک ها باز خواهد گشت.

در خصوص کبودی ناشی از عمل باید اشاره داشت که کبودی نیز مانند تورم ، 2 تا 3 روز پس از جراحی بیشتر مورد توجه قرار خواهد گرفت اما جای نگرانی ندارد ؛ زیرا به تدریج و حدودا بعد از یک هفته ، کاهش یافته و به طور کامل از بین می رود.

 • پس از جراحی پلک ، ممکن است تا چند هفته در چشم های تان احساس خارش و التهاب داشته باشید ؛ در راستای کمک به کنترل این حالت ، پزشک معالج شما برای تان قطره چشم تجویز می نماید که باید در ساعت مقرر از آن استفاده کنید.
 • چنانچه از بخیه های غیرقابل جذب استفاده شده باشد ، معمولا باید بعد از حدود یک هفته توسط جراح معالج تان کشیده شوند.

سایر مراقبت های بعد از جراحی پلک

 • لازم به ذکر است که تا چند روز بعد از جراحی پلک ، ممکن است با تاری چشم یا دوبینی مواجه شوید که از عوارض بدیهی عمل است و با گذشت زمان مرتفع می گردد ؛ لذا توصیه می شود طی روزهای ابتدایی پس از عمل از رانندگی کردن اجتناب نمایید.
 • تا چند وقت بعد از جراحی پلک ، باید به خوبی از چشمان خود در برابر نور خورشید و سایر عناصر مانند باد محافظت کنید ؛ از این رو حتما در هنگام بیرون رفتن از منزل باید از عینک آفتابی و کلاه استفاده کنید.
 • پس از جراحی پلک ؛ خوابیدن به پهلو و بر روی شکم توصیه نمی شود ، زیرا فشار صورت روی بالش باعث آسیب به پلک می شود. ضمنا توجه نمایید که در هنگام استراحت و خواب حتما به پشت بخوابید و زیر سرتان چند بالش قرار دهید و به این ترتیب با کمک به بهبود گردش جریان خون از تشدید کبودی و تورم در موضع عمل شده بکاهید.
 • بعد از یک تا دو هفته پس از جراحی ، مجاز به انجام فعالیت های سبک خواهید بود ؛ اما دقت داشته باشید که تا چند هفته پس از عمل وسایل سنگین بلند نکنید و حداقل دو هفته رابطه جنسی نداشته باشید ؛ در غیر این صورت ، دچار خونریزی در موضع جراحی و افزایش تورم خواهید شد.
 • پانسمانی که روی موضع عمل قرار داده شده است را خشک و تمیز نگه دارید و جهت پیشگیری از بروز عفونت در ناحیه جراحی شده ، پماد آنتی بیوتیک را دوبار در روز روی پلک های تان بمالید.

در پایان باید اشاره داشت که اکثر بیماران پس از 7 الی 10 روز بعد از جراحی پلک قادر به بازگشت به محل کار خود هستند ؛ اما بهبودی کامل بعد از حداقل 2 تا 3 ماه بعد از جراحی ، حاصل شده و نتیجه نهایی عمل به دست خواهد آمد.