پروتزهای صورت

امروزه روش های مختلفی در راستای افزایش حجم ساختار فیزیکی صورت و در واقع جوانسازی چهره ؛ پا به عرصه ظهور نهاده اند که از پروتزهای صورت ، می توان به عنوان یکی از این روش ها اشاره نمود.

لازم به ذکر است که پروتزهـای صورت ، از مواد جامد از جنس سیلیکون هستند و سازگار با بافت طبیعی بدن انسان می باشند ؛ لذا ضرری برای بدن نداشته و در صورت انجام صحیح جراحی ، خطری برای فرد نخواهند داشت.

پروتزهـای صورت ، دارای اندازه و اشکال مختلفی می باشند و به سبک های متفاوتی ساخته شده اند ؛ که بسته به هدف جراحی ، وسعت اصلاحات مدّ نظر و صلاحدید جراح ؛ پروتز متناسب با آن انتخاب می شود.

با استفاده از این پروتزها می توان به بهبود تناسبات هر بخشی از صورت و کانتور بهتر چهره کمک شایانی نمود.

باید اشاره داشت که گونه ، چانه و فک از متداول ترین نواحی برای  استفاده از پروتز می باشند.

پروتزهای صورت

در چه مواردی استفاده از پروتزهای صورت مناسب است ؟

  1. در مواردی که فرد دارای چانه ای ضعیف و عقب رفته است و به دنبال این امر چهره او حالتی بد فرم بویژه در نمای نیمرخ به خود گرفته است ، می توان با انجام جراحی پروتز چانه و قراردهی پروتز در ناحیه چانه بیمار ، استخوان ناحیه فک را تقویت کرده و آن را سمت به جلو هدایت کرده و بدین ترتیب کانتور صورت را بهبود بخشید.
  2. در شرایطی که افراد تمایل به برجسته تر شدن گونه های خود دارند و می خواهند گونه های پرتری داشته باشند ؛ می توان با جراحی پروتز گونه ، حجم گونه ها را افزایش داد.
  3. در مواردی که افراد به دنبال افزایش سن ، با کاهش حجم چربی زیر پوستی در صورت خود مواجه شده و تناسبات ظاهر آن ها بر هم خورده است ؛ می توان برای بازگرداندن تناسب ساختار صورت ، اقدام به جراحی پروتزهـای صورت نمود.
  4. در شرایطی که فرد در پی آسیب های فیزیکی یا ناهنجاری های مادرزادی ، دچار دفرمیتی های صورت است ؛ جراحی پروتزهـای صورت می تواند کمک کننده بوده و به بهبود تقارن صورت و اصلاح بدشکلی های صورت منتج شود.

کاندیدای مناسب جراحی پروتزهـای صورت

به طور کلی جراحی پروتزهـای صورت ، نوعی جراحی پلاستیک محسوب می شود که لازمه انجام آن این است که رشد سر و جمجمه تکامل یافته باشد.

افرادی که از شرایط ذیل برخوردارند ، گزینه مناسبی برای انجام جراحی پروتزهـای صورت خواهند بود :

  • وضعیت فیزیکی سالمی داشته باشند.
  • انتظارات معقولانه و منطقی ، از نتیجه این جراحی داشته باشند.
  • سیگار و دخانیات مصرف نکنند و در صورت سیگاری بودن ، از مدتی قبل از جراحی نسبت به قطع مصرف آن اقدام نموده باشند ؛ چرا که دخانیات منجر به بروز اختلال در اکسیژن رسانی خون شده و سلامت فرد را در حین عمل به مخاطره خواهد انداخت.

هزینه پروتزهای صورت

هزینه جراحی پروتزهای صورت ، بسته به موضع موردنظر و وسعت ناحیه عمل و موارد متعدد دیگری محاسبه می شود ؛ بنابراین باید اشاره داشت که قیمت این عمل جراحی ، می تواند در هر فردی متغیر باشد.

آیا بیمه ، هزینه جراحی پروتزهـای صورت را پرداخت می کند ؟

شرکت های بیمه ای ، به هیچ عنوان هزینه جراحی های زیبایی و ترمیمی را تقبل نمی کنند ؛ در نتیجه هزینه جراحی پروتزهای صورت که نوعی جراحی پلاستیک زیبایی – ترمیمی است ؛ تحت پوشش بیمه قرار نداشته و بیمه ، هزینه های آن را پرداخت نمی کند.