آشنایی با پروتزهای گونه و چانه

پروتزهای گونه و چانه : زیبایی ظاهر صورت ، به سه فاکتور مهم پوست ، نسوج نرم و استخوان های صورت وابسته است. حال آن که بافت های نرم یا استخوان صورت برخی افراد ، ضعیف بوده و در نتیجه به دنبال این مسئله شاهد آن خواهیم بود که در بخش هایی از صورت این دسته از افراد ؛ اعم از گونه و چانه ، بنا به علل مختلف از قبیل وراثت ، افزایش سن یا کاهش وزن شدید ؛ برجستگی لازم وجود ندارد و بنابراین پیرو این امر ، زیبایی صورت چندان چشمگیر نبوده و جلوه قابل توجهی ندارد.

امروزه عمل پزشکی در حوزه جراحی پلاستیک ، این امکان را فراهم آورده که با بهره وری از یکسری اعمال زیبایی ؛ از جمله پروتزهای گونه و چانه ، بتوان عدم برجستگی کافی در این نواحی را جبران نموده و زیبایی بیشتری به چهره بخشید.

انتخاب نوع پروتز

پزشک فوق تخصص پلاستیک ، در راستای حصول نتایج قابل قبول از جراحی پروتزهای گونه و چانه ؛ باید با انواع پروتز آشنایی داشته و نسبت به انتخاب نوع پروتز توجه کافی داشته باشد.

یکسری عوامل در انتخاب نوع پروتز تاثیر گذار می باشند که در ادامه به آن ها اشاره داشته ایم.

پروتزهای گونه و چانه

  1. جنس پروتز : پروتزهای گونه و چانه ؛ باید با بافت بدن سازگار بوده ، استحکام کافی داشته ، انعطاف پذیر بوده ، ضرری برای بافت اطراف خود نداشته و در برابر عفونت مقاوم بوده و پایدار باشند. بنابراین لازم به ذکر است ایده آل ترین جنس برای پروتزهای گونه و چانه ، پروتزهای سیلیکونی می باشند که کلیه پارامترهای مذکور را دارند و اهیچ گونه حساسیتی در بدن ایجاد نمی کنند.
  2. فرم پروتز : فرم پروتز با توجه به ناحیه مورد نظر ، دارای اشکالی متناسب با آن ناحیه می باشد. به عنوان مثال در خصوص پروتزهای چانه باید متذکر شد که این پروتزها ، تنها به وسط چانه محدود نبوده و تا کناره های چانه امتداد می یابند.

نحوه جراحی پروتز چانه و گونه

در جراحی برجسته سازی گونه و چانه با پروتز ، برش جراحی در منطقه مربوطه ایجاد می شود ؛ مثلا در جراحی پروتز چانه ، برش جراحی یا در ناحیه زیر چانه لحاظ می گردد یا در داخل دهان . در جراحی پروتز گونه نیز برش جراحی ، غالبا در داخل دهان ایجاد خواهد شد.

جراح پلاستیک پس از ایجاد برش جراحی ، اقدام به کشیدن ملایم بافت های نرم ناحیه مورد نظر نموده و بدین ترتیب فضای لازم جهت کارگذاری پروتز را فراهم می آورد.

پروتزها همان طور که اشاره شد از مواد مصنوعی اما سازگار با بافت طبیعی بدن ساخته می شوند ؛ لذا در هنگام لمس گونه و چانه ، درست مانند بافت طبیعی حس می شوند.

در رابطه به محل برش جراحی نگران نباشید ، زیرا پس از پایان روند بهبودی و ترمیم زخم جراحی و به مرور زمان محو شده و از بین می رود.

و اما در ارتباط با نتیجه عمل ، باید خاطر نشان نمود که تقریبا پس از 6 هفته و کاهش قابل توجه تورم ناشی از عمل ؛ نتیجه جراحی را ملاحظه خواهید فرمود.

هزینه پروتزهای گونه و چانه

یکی از سوالاتی که درباره این جراحی ، مکررا پرسیده می شود هزینه آن می باشد.

در پاسخ به این سوال باید گفت که هزینه بعد از معاینه و تعیین وضعیت بیمار و با در نظر گرفتن پارامترهای مختلفی ، مشخص می شود و در جلسه مشاوره اعلام می گردد.