بزرگ کردن سینه با پروتز سینه

پروتز سینه ، یکی از انواع روش های جراحی زیبایی سینه است که با انجام آن می توان سایز سینه ها را در افرادی که سینه های کوچکی دارند ؛ افزایش داده و شکل ظاهری آن ها را بهبود بخشید.

توجه داشته باشید که جراحی پروتز سينه ، افتادگی سینه ها را رفع نمی کند ؛ لذا افرادی که افزون بر بزرگ شدن سینه های خود ، تمایل دارند که افتادگی سینه های شان را نیز برطرف کنند ؛ می توانند همزمان با انجام جراحی پروتز سينه ، جراحی لیفت سینه را نیز انجام دهند.

مزایای جراحی پروتز سينه

لازم به ذکر است که پروتز سينه ؛ صرفا با هدف بزرگ کردن سینه هایی که به دلیل عدم رشد کافی ، کوچک هستند ؛ مورد استفاده قرار نمی گیرد و می تواند با اهداف زیر نیز مورد استفاده قرار گیرد :

 1. بازگرداندن حجم از دست رفته سینه ها در اشخاصی که در پی کاهش وزن قابل توجه یا بارداری و شیردهی دچار کاهش سایز سینه شده اند.
 2. ایجاد تقارن و هماهنگی بین سینه ها در افرادی که به صورت مادرزادی یکی از سینه های شان نسبت به سینه دیگر ، کوچکتر است.
 3. ترمیم و بازسازی سینه از دست رفته و در نتیجه ، بهبود ظاهر و فرم سینه ها در افرادی که به دنبال برخی بیماری ها ؛ از جمله سرطان پستان ، یک یا هر دو سینه خود را از دست داده اند.

چه افرادی می توانند تحت جراحی پروتز سينه قرار بگیرند ؟

جراحی پروتز سينه ، باید بر اساس تصمیم فردی خود شخص ، انجام پذیرد و پیرو نظرات دیگران مبادرت به انجام آن نگردد.

به طور کلی انجام جراحی پروتز سينه برای بانوانی که از شرایط ذیل برخوردارند ، گزینه مناسبی می باشد :

 • خانم هایی که از لحاظ وضعیت جسمانی ، در سلامت کافی به سر می برند.
 • بانوانی که انتظارات منطقی و واقع گرایانه از از نتیجه این عمل جراحی دارند.
 • خانم هایی که بنا به هر دلیلی سینه های کوچکی دارند و البته رشد سینه های شان تکامل یافته است.
 • بانوانی که یکی از سینه های شان نسبت به دیگری کمتر رشد یافته و از این رو دچار عدم تقارن سینه ها هستند.
 • خانم هایی که در دوران حاملگی یا شیردهی نیستند.

اشخاصی که تمایل به بارداری در آینده دارند ، بهتر است که انجام جراحی پروتز سينه را به بعد از بارداری و شیردهی موکول کنند.

لازم به ذکر است که جراحی پروتز سينه ، خللی بر بارداری و فرآیند شیردهی ایجاد نمی کند ؛ اما از آن جا که بعد از حاملگی و در طول دوران شیردهی ، به صورت فیزیولوژیک تغییراتی در ساختار سینه ها اتفاق می افتد و شاهد آن هستیم که بعد از پایان این دوران ، افراد دچار افتادگی و شل شدگی سینه ها می شوند ؛ توصیه می شود که جراحی پروتز سينه را تا بعد از این دوران به تعویق بیاندازید.

پروتز سینه

چه نوع ایمپلنتی در جراحی پروتز سینه استفاده می شود ؟

می توان از دو نوع پروتز پستان ( ایمپلنت ) در این جراحی استفاده کرد.

به طور کلی ایمپلنت ها ، از پوسته بیرونی سیلیکونی انعطاف پذیر ساخته شده اند و می توانند حاوی موارد زیر باشند :

 1. سالین : این پروتزها با آب نمک استریل ( عاری از میکروب ) پر می شوند و احتمال پارگی آن ها و نشت محتویات شان وجود دارد و از این رو تقریبا منسوخ شده اند.
 2. ژل سیلیکون : بیشتر شبیه بافت طبیعی پستان است. احتمال پارگی پوسته بیرونی این نوع از پروتزها بسیار ناچیز است و در صورت پارگی آن ها ، محتوای داخل شان به بیرون نشت نکرده و شکل خود را حفظ می کنند.

لازم به ذکر است که پروتزهای نمکی و سیلیکونی به اشکال و اندازه های مختلف وجود دارد و می تواند دارای سطوح صاف یا دارای بافت (خشن) باشد.

انواع فرم پروتز پستان

 1. پروتز گرد : این پروتزها هم در بخش فوقانی و هم در بخش تحتانی به یک اندازه برجستگی داشته و طرفدار بیشتری دارند ، زیرا از نمای نیم رخ نیز حالت گرد و مدوری داشته و زیبایی بیشتری به اندام می بخشند.
 2. پروتز قطره اشکی ( آناتومیکال ) : این نوع از پروتزها ، شبیه قطره اشک بوده و مشابه سینه طبیعی هستند ؛ زیرا در بخش تحتانی دارای حجم بیشتری از بخش فوقانی سینه می باشند.

این پروتزها اغلب برای خانم هایی مناسب هستند که می خواهند بعد از جراحی پروتز سینه ، فرم سینه آن ها حالت طبیعی خود را داشته باشد.

انواع برش در جراحی پروتز سینه

برش این جراحی را می توان در چین طبیعی زیر پستان ، نزدیکی زیر بغل ( محل تلاقی بازو با ناحیه قفسه سینه ) ، پوست تیره اطراف نوک پستان ( هاله نوک سینه ) یا در ناف ایجاد کرد.

محل قرارگیری پروتز پستان

فاکتورهای مختلفی از جمله آناتومی بدن فرد و صلاحدید جراح ؛ نحوه قرار دادن و محل قرارگیری پروتز سینه را تعیین می کنند.

پروتز سینه ؛ بسته به این موارد می تواند در پشت غده پستانی ، پشت عضلات سینه یا در زیر فاشیای سینه ( زیر عضله سینه بین بافت پستان و دیواره قفسه سینه ) ، زیر بافت پستان و بالای عضله سینه قرار گیرد.

جلسه مشاوره جراحی پروتز سینه

 • در جلسه مشاوره قبل از عمل پروتز سینه ، این فرصت را خواهید داشت که با جراح خود در مورد اهداف و انتظارات خود از جراحی صحبت کنید.
 • جراح در این جلسه ، شما را به عنوان کاندیدای جراحی پروتز پستان ارزیابی می کند.
 • شما باید سابقه پزشکی کامل خود شامل اطلاعاتی در مورد جراحی های قبلی ، شرایط پزشکی گذشته و اکنون خود ، حساسیت های دارویی ، درمان های پزشکی که دریافت کرده اید ، داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنید، سابقه خانوادگی سرطان پستان ، نتایج آخرین ماموگرافی و استفاده از استروئید یا سایر عواملی که ممکن است در بهبودی تأثیر بگذارند را در اختیار پزشک معالج تان قرار دهید.
 • آزمایش بارداری ، غربالگری خون ، ماموگرافی ، آزمایش استرس ، فشار خون ، نبض، وزن و قد ، نوار قلب ، عکس های پزشکی از شما تهیه می شود.
 • ماموگرافی برای زنان بالای 35 سال ، برای هر نوع عمل جراحی پستان لازم است.
 • افراد مبتلا به دیابت ، بیماری قلبی و سایر بیماری ها ، استفاده از کومادین یا سایر داروهای رقیق کننده خون ؛ باید با پزشک معالج خود در این خصوص صحبت کنند.

کدام مدل از پروتزهای پستان را انتخاب کنم ؟

پروتزهای پستان همانطور که اشاره شد دارای جنس ، اشکال و اندازه های بسیار متنوعی هستند و از لحاظ حرکت ، احساس و وزن تا حد ممکن شبیه پستان طبیعی ساخته شده اند.

مهم است که پروتز متناسب با ابعاد قفسه سینه خود را انتخاب کنید و در این راستا حتما با پزشک تان مشورت نمایید.

مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه

 • در پایان عمل ؛ محل برش جراحی ، با بانداژ گاز پانسمان می شود ؛ بانداژ را حداقل روزی یک بار تعویض کنید.

در قرار ملاقات بعدی ، پزشک معالج تان به شما اطلاع می دهد که آیا می توانید این کار را متوقف کنید.

 • به منظور کنترل درد و پیشگیری از بروز عفونت در موضع جراحی شده ، داروهای ضد درد و آنتی بیوتیک دریافت خواهید کرد.
 • در 48 ساعت اول پس از جراحی ، ممکن است کمی تب داشته باشید و دمای بدن تان به 38 درجه سانتیگراد برسد.
 • تا دو روز بعد از جراحی پروتز سینه ، پوست سینه شما در ناحیه جراحی شده ممکن است صورتی یا قرمز شود ؛ نگران نباشید زیرا اما علائم عفونت نیست و نشانه هایی از سازگاری بدن با پروتز است. البته اگر قرمزی پس از 48 ساعت ، بهتر نشد یا دمای بدن بیشتر از 38 درجه سانتی گراد بود ؛ حتما با پزشک خود تماس بگیرید.
 • در 48 ساعت اول بعد از جراحی ، دوش نگیرید و ناحیه جراحی را مرطوب نکنید.
 • حداقل 6 هفته از حمام ، وان آبگرم و استخر خودداری کنید.
 • تا 6 هفته بعد از جراحی ، سوتین طبی تجویز شده را در طول شبانه روز حتی هنگام خواب استفاده کنید. ( هنگام استحمام می توانید سوتین خود را بردارید. )

محدودیت در فعالیت بدنی بعد از جراحی پروتز سینه

شما می توانید بیشتر فعالیت ها را بلافاصله پس از جراحی شروع نمایید ؛ اما به مدت 4 تا 6 هفته ، از بلند کردن اجسام سنگین و انجام هر گونه فعالیت یا ورزشی که موجب سفت شدن عضلات قفسه سینه شود ؛ پرهیز کنید.

آیا بارداری ، نتیجه جراحی پروتز سینه را تحت تاثیر قرار می دهد ؟

جراحی پروتز بر روند بارداری تأثیر نمی گذارد ؛ زیرا در این دوران ، سینه ها مستقل از پروتز تکامل می یابند و به تدریج پس از زایمان تخلیه می شود.

اما با این وجود ، بهتر است بین شش ماه تا یکسال قبل از بارداری صبر کنید تا زمان لازم برای ثبات نتیجه عمل و پایان روند بهبودی فراهم شود.

اگر بارداری برای ماه های آینده برنامه ریزی شده باشد ، جراح همیشه اولویت را به بارداری جدید می دهد.

هزینه جراحی پروتز سینه

هزینه جراحی پروتز سینه به موارد متعدد و پارامترهای مختلفی بستگی دارد ؛ برای برآورد قیمت نهایی این عمل جراحی ، فرد زیباجو باید مورد معاینه بالینی و بررسی های تخصصی لازم قرار گیرد.

در خصوص این که آیا بیمه هزینه های جراحی پروتز سینه را تقبل می کند یا خیر ؟

باید اشاره داشت که خیر ، جراحی پروتز سینه در دسته اعمال زیبایی سینه قرار دارد ؛ بنابراین تحت پوشش خدمات بیمه نمی باشد.