جراحی زیبایی بینی

4.3/5 - (10 امتیاز)

جراحی زیبایی بینی که در پزشکی به رینوپلاستی معروف می باشد، نوعی عمل جراحی پلاستیک می باشد که با هدف رفع نقائص ظاهری بینی در عین حفظ عملکرد تنفسی انجام می گیرد.

لازم به ذکر است که جراحی بینی به طور کلی می تواند با رویکرد درمانی، زیبایی یا درمانی صورت پذیرد. در صورتی که جراحی بینی، صرفا با هدف درمانی انجام شود؛ در دسته جراحی های درمانی بینی قرار گرفته و به رفع اختلالات تنفسی بینی منجر می شود. حال اگر جراحی بینی به منظور اصلاح دفرمیتی های ظاهری بینی با منشأ مادرزادی یا ناشی از حوادث و صدمات، صورت گیرد؛ در دسته جراحی های زیبایی بینی قرار خواهد گرفت.

در این مقاله ، دکتر عبدالرضا خورشیدی فر فوق تخصص جراحی پلاستیک و عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران ؛ در خصوص عمل زیبایی بینی توضیحاتی ارائه فرموده اند، که خواندن آن را به شما همراهان عزیز توصیه می کنیم پس تا انتهای مقاله هماره ما باشید.

نمونه جراحی های بینی دکتر عبدالرضا خورشیدی فر

جراح بینی اهواز
جراحی زیبایی بینی در اهواز

انواع مدل بینی

عامل تعیین کننده تفاوت بینی در افراد، نوع و ضخامت پوست بینی است. از این رو به طور کلی بینی ها به دو دسته استخوانی و گوشتی تقسیم می شوند که در ادامه به شرح توضیحاتی پیرامون هر یک از آن ها پرداخته ایم.
بینی های استخوانی ، پوستی نازک یا پوستی با ضخامت متوسط دارند ؛ به همین دلیل جزئیات ساختاری این بینی ها به وضوح قابل تشخیص است. به طور کلی بینی های استخوانی، غضروف بسیار محکمی دارند که منجر به سفت شدن نوک بینی می شود و در نتیجه ، احتمال افتادگی نوک در این بینی ها کمتر است.
اما در مقابل ، بینی های گوشتی پوست ضخیمی دارند ؛ تا جایی که پوست بینی به هیچ عنوان جزئیات ساختار استخوانی و غضروفی را نشان نمی دهد.
به علاوه بینی های گوشتی، غضروف ضعیفی ضعیفی دارند ؛ که این امر معمولا موجب پهن شدن و در عمده موارد سبب افتادگی نوک این نوع بینی ها می شود.

علل جراحی بینی

دلیل انجام جراحی بینی از دو منظر قابل بحث می باشد ؛ زیرا این عمل جراحی گاها به دنبال دلایل پزشکی و گاهی اوقات نیز با هدف زیبایی انجام می پذیرد.

– اصلاح نارسایی تنفسی
– انحراف تیغه بینی
– آسیب دیدگی تیغه بینی
– اصلاح نارسایی مادرزادی

– اصلاح تقارن و هارمونی صورت
– انسداد بینی بر اثر جراحت
– جراحت ها یا سوختگی های پس از سانحه
– ترمیم شکستگی صورت مانند بینی شکسته

دلایل زیبایی جراحی بینی

لازم به ذکر است که بینی، ارگان اصلی بویایی بدن است و همچنین به عنوان بخشی از سیستم تنفسی بدن عمل می کند ؛ به همین دلیل، در نظر گرفتن عمل بینی فقط از نظر زیبایی شناسی گمراه کننده خواهد بود و این جراحی به طور کلی بویایی و تنفسی را بر طرف می کند و ظاهر بینی را نیز بهبود می بخشد. از جمله دلایل اصلی انجام جراحی زیبایی بینی به شرح زیر می باشد:
– بزرگ بودن بیش از حد بینی
– کج بودن ظاهری بینی
– پهن بودن بینی
– ایجاد مشکل در حین تنفس

چه کسانی می توانند کاندید مناسبی برای جراحی زیبایی بینی باشند ؟

چنانچه شما دوره بلوغ را به پایان رسانده و روند رشد تان متوقف شده است و به عبارتی رشد صورت تان کامل شده است و در عین حال در شرایط خوب سلامت جسمانی هستید و چشم اندازی مثبت و واقع بینانه از جراحی بینی دارید و می توانید جراحی زیبایی بینی را انجام دهید.
توجه داشته باشید که انجام عمل رینوپلاستی برای افرادی که با مشکلات یا بیماری های زیر درگیر هستند به هیچ عنوان توصیه نمی شود :
– افراد مبتلا به دیابت ،
– افردی که مبتلا به بیماری آرتروز هستند.
– کسانی که مشکلات قلبی و ریوی دارند.
– افراد مبتلا به اختلالات خونی
– آن دسته از افرادی که آلرژی شدید دارند.
-افرادی که کلسترول و فشار خون بالا دارند.
در خصوص انتظار واقع گرایانه از نتیجه عمل بینی، لازم به ذکر است از آن جا که آناتومی بینی در  بیماران مختلف با یکدیگر متفاوت است، نتیجه جراحی بینی نیز در هر فردی با دیگر فرق دارد و نباید توقع دستیابی به نتیجه یکسان از این عمل جراحی داشت.

جراحی زیبایی بینی در اهواز
جراحی بینی

روش های جراحی بینی

جراحی بینی به دو شکل باز یا بسته انجام داده می شود که هر کدام از این روش های جراحی به شرح زیر می باشد:
جراحی بینی باز: روش جراحی است که در آن ، بینی باز می شود و امکان دسترسی جراح پلاستیک به تمامی نواحی بینی را فراهم می کند؛ برش ایجاد شده در این نوع روش جراحی زیر بینی یعنی بین سوراخ های بینی می باشد و بعد از آن پوست روی بینی برداشته می شود تا از این طریق به قسمت های داخلی بینی دسترسی داشت.
از جمل دلایل متداول انجام جراحی زیبایی بینی به شرح زیر می باشد:
– تغییر دادن شکل نوک بینی
– صاف کردن پل انحراف یافته یا سپتوم
– برداشتن قوز و دیگر اصلاحات بینی می باشد.
جراحی بینی بسته: در جراحی بینی که تحت عنوان جراحی بسته شناخته شده است، هیچ جای زخم قابل مشاهده ای بر جای نمی ماند؛ چون بریدگی ها در داخل بینی، ایجاد شده و روی استخوان، غضروف یا سپتوم بینی کار می شود؛ معمولا در رینوپلاستی بسته، میزان تورم بعد از عمل کمتر است.
نکته ای که در خصوص جراحی بینی باید گفت این است که جراحی بسته بینی دارای محدودیت هایی بوده و پوست بینی در آن بسیار کشیده می شود.
اگر چه در رینوپلاستی بسته، مزایای تورم کمتر بعد از جراحی و جای زخمی غیر قابل رویت وجود دارد ؛ ولی نتایج به دست آمده در آن به اندازه جراحی بینی باز فوق العاده نمی باشد ؛ علت هم این است که جراح به ساختار بینی دسترسی کاملی ندارد.

دوره نقاهت جراحی زیبایی بینی

پیشرفت ها در جراحی بینی به کاهش سطح درد کمک کرده و دوره نقاهت را کوتاه نموده است. بعد از جراحی زیبایی بینی ، معمولا به مدت یک هفته ، بینی بیمار گچ گرفته می شود؛ تورم و کبودی در اطراف چشم ها بعد از جراحی ، قابل انتظار می باشد و بعد از روز سوم شروع به بهبود یافتن می کند؛ اگر چه این حالت می تواند تا دو هفته نیز طول بکشد.
پس از این مدت، بینی شما تورم کوچکی خواهد داشت که احتمالا تنها شما و جراح تان متوجه آن می شوید، این تورم بعد از شش ماه تا یک سال از بین خواهد رفت در نهایت ظاهر بینی شما بعد از تکمیل روند بهبودی، نمایان خواهد شد.
در دوران نقاهت بعد از جراحی بینی حتما لازم است تا مراقبت های لازم را داشته باشید چرا که رعایت تمامی این نکات برروی نتیجه جراحی بسیار تاثیر گذار است برخی از مراقبت های بعد از جراحی زیبایی بینی به شرح زیر می باشد:
– از انجام ورزش های سنگین بدنی به شدت اجتناب کنید.
– بعد از جراحی پزشک داروهایی را به منظور تسکین درد تجویز می کند که باید تمامی آن ها به موقع و سروقت مصرف شوند.
– در زمان استراحت حتما توجه داشته باشید که حتما سر کمی بالاتر از بدن باشد تا خونرسانی به خوبی انجام شود.
– حتما بعد از جراحی از غذاهای نرم استفاده کنید تا نیازی به جویدن نداشته باشند.
– برای کاهش تورم ناشی از جراحی می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید.
– از فین کردن به شدت اجتناب کنید.
– به هیچ عنوان بعد از جراحی بینی عسنک نزنید.
– از مصرف سیگار و الکل به مدت دو هفته خودداری کنید.
رعایت تمامی این نکات باعث شده تا نتیجه مطلوبی را از جراحی دریافت کنید.

اهمیت انتخاب یک جراح بینی خوب

افرادی که بنا به علل مختلف، تمایل به انجام جراحی زیبایی بینی دارند؛ پیش از اقدام به انجام این عمل جراحی در ابتدا باید بهترین و حاذق ترین جراح بینی شهر خود را بیابند و پس از آن جهت مشاوره به مطب ایشان مراجعه نمایند.
برای برگزیدن بهترین جراح بینی ، راه های مختلفی وجود دارد که برخی از مهم ترین آن از قرار ذیل می باشند :
افراد در ابتدا باید از دوستان و اقوام خود که پیشتر جراحی زیبایی بینی انجام داده اند ؛ در خصوص نتیجه عمل و نیز سطح رضایت آن ها از نتیجه جراحی ، گفتگو کنند.
قدم بعدی در این راستا، جستجو در اینترنت و فضاهای مجازی می باشد؛ متقاضیان جراحی زیبایی بینی می توانند با وارد کردن عبارت ” بهترین جراح بینی” که در انتهای آن نام شهر خود را قرار داده اند، می توانند لیستی از بهترین جراحان شهر خود را بیابند.
همانطور که می دانید امروزه اکثریت جراحان، دارای صفحات مجازی می باشند؛ لذا با مراجعه به سایت و صفحات مجازی پزشکان موجود در لیست می توانید نمونه کارهای ایشان را ملاحظه نموده و نیز با مطالعه رزومه کاری پزشک مورد نظر، از سطح علمی ایشان نیز اطلاعات لازم را کسب کنید.

سوالات متداول شما در مورد جراحی زیبایی بینی

اشتراک گذاری مقاله
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on facebook

عضویت در خبرنامه مقالات پزشک

برای دریافت آخرین مقالات پزشکی ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید .

مقالات مرتبط
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جراحی زیبایی بینی در اهواز
دکتر عبدالرضا خورشیدی فر
دکتر عبدالرضا خورشیدی فر

::‌ فوق تخصص جراحی پلاستیک
عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران
فلوشیپ جراحی زیبایی از ایتالیا ::

فهرست

دکتر عبدالرضا خورشیدی فر

::‌ فوق تخصص جراحی پلاستیک ::

عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران
فلوشیپ جراحی زیبایی از ایتالیا