خوابیدن بعد از عمل بینی 🛌🏻

خوابیدن بعد از عمل بینی در واقع یکی از مهم ترین نکات مراقبتی بعد از عمل محسوب می شود که می تواند به دریافت نتیجه مطلوب بسیار کمک کند؛ پس حتما دقت داشته باشید که در دوران نقاهت خود حتما استراحت کافی را داشته باشید. اگر می خواهید تا در مورد نحوه خوابیدن و بسیاری از موارد مرتبط با آن بیشتر آشنا شوید حتما تا انتهای این نوشتار همراه ما باشید.

خوابیدن بعد از عمل بینی

خوابیدن بعد از عمل بینی باید چگونه باشد؟

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم نوع خوابیدن بعد از هر عمل جراحی برای بهبودی هر چه سریع تر و تقویت سیستم ایمنی می تواند بسیار کمک کند از همه مهم تر این این کار به شکل گیری درست غضروف بینی نیز می تواند بسیار کمک کند.

از جمله مهم ترین نکاتی که در مورد خوابیدن بعد از عمل بینی باید رعایت شود عبارتند از:

  1. خوابیدن به صورت طاق باز در واقع جزء مناسب ترین نوع خواب، محسوب می شود ولی باید حتما دقت داشته باشید که سر کمی بالا تر از دیگر بخش های بدن قرار بگیرد که با قرار دادن چند بالش در زیر سر خود می توانید زاویه 45 درجه را ایجاد نماید؛ این مدل خوابیدن در واقع می تواند از بروز آسیب های احتمالی پیشگیری کند.
  2. قرار گیری سر آن هم بالاتر از بدن به کاهش تورم و التهاب بعد از عمل بسیار کمک می کند ولی حتما دقت داشته باشید که اگر در این حالت به کمر درد دچار شدید بهتر است تا از یک بالش بسیار کوچک در زیر زانو خود استفاده کنید.
  3. به دلیل استفاده از داور های مسکن ممکن است خواب شما کمی سنگین تر شود از همین رو به منظور جلوگیری از غلط زدن یا وارد شدن هر گونه آسیبی بهتر است تا از چند بالش در اطراف خود استفاده نمایید.
  4. در روز های ابتدایی بعد از عمل دقت داشته باشید تا در زمان خواب به هیج عنوان آسیبی به محل جرحی وارد نشود پس تنهایی خوابیدن و حفظ فاصله از اطرافیان در پیشگیری از بروز هر گونه ضربه ای می تواند بسیار کمک کننده باشد.
  5. در طی جلسات مشاوره با بهترین جراح بینی در اهواز به شما توصیه می شود تا بعد از عمل خود به هیچ عنوان برروی شکم نخوابید و اگر عادت به این مدل خوابیدن دارید از این مدل خوابیدن اجتناب کنید چرا که به بینی فشار زیادی را وارد می کند و غضروف های جدید بینی که در حال بازسازی هستند را دچار آسیب دیدگی می کند.
  6. از حرکت دادن سر خود آن هم با شدت زیاد یا خم کردن سر اجتناب کنید تا بینی هم تحت تاثیر قرار نگیرد و درد و تورم بینی هم کاهش یابد.

📌 نکته: بعد از جراحی بینی بهترین مدل خوابیدن به صورت طاق باز است از همه مهم تر چند بالش زیر سر خود قرار دهید تا روند بهبودی و تورم سریع تر باشد.

نکات مهم در خصوص نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

از جمله مهم ترین نکاتی که باید حتما در زمان خوابیدن به آن ها دقت داشته باشید به شرح زیر می باشد:

✳️ به منظور کاهش تورم و التهاب بعد از عمل بینی استفاده از کمپرس یخ می تواند بسیار کمک کننده باشد.

✳️ بهتر است تا از بالش های خیلی نرم استفاده نکنید چرا سر باعث فرو رفتن سر در آن می شود.

✳️ به هیچ عنوان از دارو های خواب آور استفاده نکنید چرا باعث گیچ شدن حال شما می شود.

✳️ در زمان خواب حتما دقت داشته باشید که تخت شما به گونه ای باشد که اجسام سنگین روی دیوار یا تخت نباشد.

در نهایت انجام عمل زیر نظر یک پزشک با تجربه و کاربلد و از همه مهم تر خوابیدن درست می تواند به دریافت نتیجه مطلوب بسیار کمک کند.

سوالات متداول

چرا بعد از عمل بینی سر باید کمی بالاتر قرار بگیرد؟

خوابیدن به این حالت نیروی جاذبه را به حداقل رسانده و منجر به کاهش ورم می شود.

چرا حالت خوابیدن بعد از عمل بینی باید درست باشد؟

انجام درست این کار به بهبودی هر چه سریع تر، کاهش درد و سلامت سیستم ایمنی می تواند بسیار کمک کند.

چرا خوابیدن به پهلو بعد از عمل بینی ممنوع است؟

در روز های ابتدای بهتر است تا به صورت طاق باز بخوابید تا هیچ گونه فشاری به بینی وارد نشود پس تا چند هفته ابتدایی خوابیدن باید به همین صورت باشد.

کلام آخر

در انتها باید گفت که نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی جزء مهم ترین نکات بعد از عمل محسوب می شود که باعث شده فرد نتیجه مطلوبی را از عمل خود دریافت نماید. اگر در مورد سوالی دارید که جواب مناسب آن را دریافت نکرده اید می توانید در بخش انتهای مقاله یعنی بخش نظرات آن را مطرح نمایید.

اشتراک گذاری مقاله

عضویت در خبرنامه مقالات پزشک

برای دریافت آخرین مقالات پزشکی ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید .

مقالات مرتبط
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهم ترین نکات در مورد خوابیدن بعد از عمل بینی
دکتر عبدالرضا خورشیدی فر
دکتر عبدالرضا خورشیدی فر

::‌ فوق تخصص جراحی پلاستیک
عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران
فلوشیپ جراحی زیبایی از ایتالیا ::

فهرست

دکتر عبدالرضا خورشیدی فر

::‌ فوق تخصص جراحی پلاستیک ::

عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران
فلوشیپ جراحی زیبایی از ایتالیا