خونریزی پس از جراحی بینی

خونریزی پس از جراحی بینی یکی از عوارض شایعی است که ممکن است بعد از عمل اتفاق بیافتد. با اینکه این عارضه در اکثر مواقع منجر به ایجاد هیچ گونه مشکل جدی برای بیماران نمی‌شود اما می‌تواند باعث وحشت و ناراحتی آنها شود. به دلیل اهمیت این عارضه در ادامه‌ی این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

میزان خونریزی طبیعی پس از عمل بینی

میزان خونریزی طبیعی پس از عمل بینی

مقدار کمی خونریزی از بینی در روزهای اول پس از جراحی طبیعی است و به عنوان بخش طبیعی بعد از عمل در نظر گرفته می‌شود. با این وجود باید تفاوت بین خونریزی طبیعی و خونریزی غیر طبیعی پس از جراحی بینی را بدانید تا در صورت لزوم به بهترین جراح بینی در اهواز جهت انجام اقدامات اولیه مراجعه نمایید.

خونریزی طبیعی شامل چند قطره خون است که برای مدت کوتاهی ممکن است ایجاد شود و سپس متوقف می‌شود. خونریزی طبیعی از یک الگوی کاهش پیروی می‌نماید، یعنی در روزهای اول پس از جراحی ممکن است میزان خونریزی بیشتر باشد اما به تدریج در طی هفته‌ی اول کاهش می‌یابد.

اما خونریزی غیرطبیعی شامل خونریزی‌های شدیدی است که برای مدت طولانی ادامه دارد، شدت خونریزی غیرطبیعی به گونه‌ای است که نیاز دارید برای چند مرتبه گاز استریل را تعویض نمائید.

در صورتی که نمی‌توانید خونریزی طبیعی را از خونریزی غیرطبیعی تشخیص دهید می‌توانید با پزشک خود تماس بگیرید.

مدت خونریزی بعد از عمل بینی

در پایان هفته‌ی اول شدت خونریزی از بینی بسیار کاهش می‌یابد و دیگر نیازی به تعویض پانسمان بینی ندارید ولی از هفته‌ی دوم به بعد بافت‌های بینی بهبود می‌یابند و میزان تورم آن کاهش می‌یابد، با اینکه در این دوره ممکن است لکه‌هایی از خون را مشاهده نمائید اما خونریزی‌های شدید نخواهید داشت. پس از برداشتن اسپلنت بینی دیگر خونریزی‌های شدید نخواهید داشت. در این دوره اگر همچنان دچار خونریزی‌های شدید می‌شوید جهت بررسی عوارض احتمالی باید با پزشک خود مشورت داشته باشید.

راهکارهای جلوگیری از خونریزی پس از عمل بینی

آسانترین راهکار جهت جلوگیری از خونریزی پس از عمل بینی این است که مراقبت های بعد از جراحی بینی را با دقت دنبال نمائید. برخی از مواردی که می‌تواند در جلوگیری از خونریزی پس از جراحی بینی نقش داشته باشند عبارتند از:

 • در هنگام خوابیدن سر خود را بالا نگه دارید (می‌توانید از دو یا چند بالشت اضافی زیر سر خود قرار دهید تا سر شما بالاتر قرار بگیرد)
 • از انجام فعالیت‌های شدید تا زمان بهبودی کامل خودداری نمائيد.
 • از خم شدن و بلند کردن اجسام سنگین در طی دوران نقاهت پرهیز نمائید.
 • از فین کردن خودداری نمائید.
 • در هنگام عطسه، سرفه و یا خندیدن با دست اطراف بینی را بگیرید تا میزان فشار وارده به بینی کاهش بیابد.
 • از وارد کردن هرگونه شی خارجی به داخل بینی خودداری نمائید.
 • از ضربه، فشار، مالش و یا ماساژ بینی خودداری نمائيد.
 • مجاری بینی را مرطوب نگه دارید. خشک شدن مجاری بینی می‌تواند باعث تحریک مجاری شده و احتمال بروز خونریزی را افزایش می‌دهد. استفاده از دستگاه‌های مرطوب کننده هوا، اسپری‌های بینی و یا شستشوی بینی با محلول نمکی می‌تواند در کاهش خشکی بینی موثر باشد.

بیشتر بخوانید: خوابیدن بعد از جراحی بینی

❌ نکته: در صورتی که جراحی بینی را در ماه‌های زمستان انجام دادید و یا در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که آب و هوای خشک دارد به این موضوع باید بیشتر دقت نمائید.

اقدامات فوری جهت کنترل خونریزی شدید پس از عمل بینی

از جمله مهم ترین اقداماتی که برای کنترل خونریزی انجام داده می شود عبارتند از:

1. قرار گرفتن در وضعیت مناسب

در صورتی که با خونریزی شدید مواجه شدید اولین قدم جهت متوقف ساختن خونریزی این است که در وضعیت مناسب قرار بگیرید. اقداماتی که در این مرحله باید انجام دهید بدین شرح است:

 • صاف بنشینید.
 • سر خود را کمی به سمت جلو خم کنید تا از ورود خون به گلو جلوگیری شود.
 • به دلیل حساس بودن مجاری بینی از طریق دهان نفس بکشید.
 • آرامش خود را حفظ کنید و به صورت منظم نفس بکشید تا از افزایش فشار خون جلوگیری شود.

2. اعمال فشار و استفاده از کمپرس یخ

وارد کردن فشار یک روش مستقیم جهت کنترل خونریزی بینی است. باید دقیقا زیر پل بینی را فشار دهید تا بافت بینی در مقابل سپتوم فشرده شود. فشار را باید برای حدود 5 دقیقه نگه دارید و پس از 5 دقیقه جهت بررسی اینکه آیا میزان خونریزی کم شده و یا اینکه متوقف شده است آن را بردارید.

به طور همزمان یک پارچه را دور کیسه یخ بپیچید و روی پل بینی قرار دهید تا رگ‌های خونی منقبض شوند و میزان خونریزی کاهش بیاید. گذاشتن کیسه یخ باعث می‌شود تا فرآیند تشکیل لخته‌ی خون سریعتر انجام شود و شدت خونریزی کاهش بیابد.

در صورتی که با این اقدامات شدت خونریزی کاهش نیافت و متوقف نشد باید به صورت اورژانسی به مرکز اورژانس مراجعه نمائید.

در نهایت….

خونریزی پس از عمل بینی ناشی از شکستن عروق کوچک در داخل بینی است که در طول عمل جراحی پاکسازی و تغییر شکل بینی رخ می‌دهد. این خونریزی معمولاً در طول روزهای اول پس از عمل بینی بیشتر است و به مرور زمان کمتر می‌شود ولی اگر مدت زمان طولانی ادامه داشت حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

اشتراک گذاری مقاله

عضویت در خبرنامه مقالات پزشک

برای دریافت آخرین مقالات پزشکی ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید .

مقالات مرتبط
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Picture of دکتر عبدالرضا خورشیدی فر
دکتر عبدالرضا خورشیدی فر

::‌ فوق تخصص جراحی پلاستیک
عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران
فلوشیپ جراحی زیبایی از ایتالیا ::

فهرست

دکتر عبدالرضا خورشیدی فر

::‌ فوق تخصص جراحی پلاستیک ::

عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران
فلوشیپ جراحی زیبایی از ایتالیا