لیفت پیشانی ؛ نوعی جراحی زیبایی کم تهاجمی است که از رایج ترین روش های آن لیفت پیشانی به روش آندوسکوپی می باشد. این جراحی ، می تواند خطوط پیشانی یا خطوط روی پل بینی ( خط مابین ابروها ) را به حداقل برساند.

جراحی لیفت پیشانی ، به طور کلی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و یک تا دو ساعت به طول می انجامد.

طی این جراحی ؛ پوست و چربی اضافی از ناحیه پیشانی برداشته شده و سپس عضلات ناحیه پیشانی ، کشیده شده و سفت و محکم می گردد. همچنین لیفت پیشانی ، افتادگی ابرو را اصلاح کرده و خطوط عمیق اخم بین ابروها را نیز بر می دارد.

جراحی لیفت پیشانی ؛ می تواند با جراحی های دیگری اعم از جراحی لیفت صورت یا عمل بلفاروپلاستی ، نیز به صورت همزمان انجام پذیرد. لازم به ذکر است که چنانچه جراحی لیفت پیشانی ، همراه با جراحی لیفت صورت انجام شود ؛ می تواند ظاهری جوان تر و شاداب تر به چهره ببخشد.

لیفت آندوسکوپی پیشانی در مقایسه با جراحی لیفت پیشانی به روش سنتی ؛ کم تهاجمی تر بوده ، برشی که به منظور انجام آن لحاظ می گردد نیز بسیار کوتاه تر بوده و حداقل اثر زخم را به دنبال دارد ؛ بنابراین این روش ، امروزه بیش از روش های قدیمی مورد توجه واقع شده و به روشی پرطرفدار جهت لیفت پیشانی بدل شده است.

سن مناسب برای لیفت آندوسکوپی پیشانی

لیفت آندوسکوپی پیشانی ، معمولا در رده سنی 40 تا 50 سالگی انجام می شود ؛ اگرچه در افراد جوان تر که به دلیل تنش یا به دلایل موروثی ، با خطوط عمیق اخم مواجه هستند ؛ نیز می تواند زودتر از این موعد انجام پذیرد.

لیفت آندوسکوپی پیشانی

چه افرادی کاندید مناسبی برای ليفت آندوسکوپی پيشانی هستند ؟

همانند هر یک از اعمال جراحی زیبایی صورت ، انتخاب دقیق کاندید جراحی مهم ترین گزینه محسوب می شود.

پیش از هر چیز باید اشاره داشت که انتخاب بهترین و مجرب ترین جراح پلاستیک و همچنین داشتن انتظارات واقع بینانه و انگیزه مناسب برای انجام این جراحی ؛ در میزان رضایت فرد از نتیجه عمل ، بسیار اثر گذار است.

توجه داشته باشید که کاندید ایده آل برای انجام جراحی لیفت آندوسکوپی پیشانی ، باید از سلامت عمومی جسمانی کافی برخوردار باشد.

فردی که تصمیم به انجام جراحی لیفت پیشانی می گیرد ؛ باید با افتادگی ابرو ، افتادگی پلک ، چروک های عمیق پیشانی ، شل شدگی پوست پیشانی مواجه باشد.

در نهایت ناگفته نماند که تشخیص این مسئله که آیا شما کاندید مناسبی برای جراحی لیفت پیشانی هستید ، بر عهده جراح پلاستیک است ؛ ایشان با معاینات و ارزیابی دقیق ، تشخیص می دهند که شما گزینه مناسبی برای انجام این جراحی می باشید یا خیر ؟

بررسی آناتومی پيشانی و صورت

برای انجام جراحی لیفت آندوسکوپی پیشانی ؛ باید یک سوم فوقانی صورت فرد ، آنالیز گردد. بدین منظور ؛ فاصله ابرو تا خط رویش مو ، باید بر اساس فاکتورهای زیبایی ارزیابی شود ؛ زیرا فاصله بین ابرو تا خط رویش مو تاثیر بسزایی بر زیبایی چهره دارد و نباید از میزان اصلی آن کمتر یا بیشتر شود.

به طور کلی فاکتورهای فیزیولوژیک و آناتومیک که باید در لیفت پیشانی در نظر گرفته شده و مورد بررسی قرار گیرند ، عبارتند از :

 • خط رویش موی جلو و ناحیه گیجگاهی
 • ارتفاع پیشانی نسبت به تناسبات صورت
 • ابروها از لحاظ فرم ، تقارن ، کیفیت بافت و محل قرارگرفتن

آماده شدن برای جراحی ليفت پيشانی

 • پیش از لیفت آندوسکوپی پیشانی ؛ باید مصرف هر گونه دخانیات ، داروهای آسپیرین یا هرگونه داروی رقیق کننده خون متوقف گردد ؛ مصرف این موارد می تواند در حین عمل ، سلامت فرد را به مخاطره انداخته و همچنین سبب تشدید میزان خونریزی و طولانی شدن پروسه ترمیم زخم ها و متعاقبا بهبودی گردد.
 • شما باید لیست داروهای خاص و مکمل های گیاهی جایگزین ، حساسیت های دارویی و سابقه اعمال جراحی را در اختیار جراح معالج تان قرار دهید.
 • پس از انجام معاینات و بررسی های لازم ، جراح پلاستیک برای شما آزمایشات تشخیصی خون و رادیولوژی تجویز می کند که باید آن ها را انجام داده و نتیجه را در اختیار جراح تان بگذارید.

لیفت آندوسکوپی پیشانی

لیفت آندوسکوپی پیشانی چگونه انجام می شود ؟

در لیفت پیشانی به روش آندوسکوپی ، از ابزاری به نام آندوسکوپ که مجهز به یک دوربین با قدرت بزرگنمایی بالایی است ، استفاده می شود.

آندوسکوپ ، به جراح اجازه می دهد ؛ بافت و سایر ساختارهای زیر پوست پیشانی را به وضوح دیده و با دقت بالایی مبادرت به انجام این عمل و اعمال تغییرات لازم بر روی پیشانی نماید.

در جراحی لیفت آندوسکوپی پیشانی ؛ به جای ایجاد برش های طولانی که در روش های سنتی استفاده می شد ، تنها 4 یا 5 برش ظریف و کوتاه در ناحیه پیشانی ایجاد می شود.

سپس جراح پلاستیک ، آندوسکوپ را به یکی از برش ها وارد کرده و به کمک ابزارهای دیگر ، اقدام به برداشتن پوست اضافی از پیشانی نموده و با فرمدهی به این ناحیه پیشانی را لیفت نموده یا اصطلاحا می کشد.

مراقبت های بعد از ليفت پيشانی به روش آندوسکوپیک

 • بر روی بخیه های موضع جراحی شده ؛ پانسمان و بانداژ بخیه گذاشته می شود ، توجه داشته باشید مادامی که بانداژ برداشته نشده است باید از شستن مو و استحمام خودداری نمایید تا پانسمان خیس نشود.
 • بخیه های استفاده شده در این جراحی ، معمولا جذبی هستند و نیازی به کشیده شدن ندارند ، در صورت غیرجذبی بودن نیز باید در روز تعیین شده توسط جراح و در مطب کشیده شوند.
 • معمولا ده روز بعد از لیفت آندوسکوپی پیشانی ، ابزارهای نگهدارنده ای که اطراف ابرو کار گذاشته اند ؛ برداشته می شوند.
 • به مدت 5 الی 6 هفته بعد از جراحی لیفت پیشانی به روش آندوسکوپیک ؛ باید از انجام امور پر تنش ، بلند کردن اجسام سنگین ، ورزش های شدید ، داشتن رابطه جنسی یا هرگونه فعالیت سنگین که فشار خون را افزایش می دهد ؛ اجتناب نمایید.
 • دست کم به مدت 6 ماه بعد از ليفت آندوسکوپی پيشانی ؛ باید از پوست اطراف بخیه در مقابل تابش مستقیم نور آفتاب محافظت به عمل آورید ؛ زیرا بافت جدید نسبت به پوست طبیعی در برابر آفتاب سوختگی بسیار آسیب پذیر است.

از این رو اکثر جراحان به افراد توصیه می کنند ؛ در شش ماه اول بعد از جراحی لیفت پیشانی ، برای محافظت از پوست خود ؛ از کرم های ضد آفتاب استفاده نمایند.

آیا لیفت آندوسکوپی پیشانی عوارض دارد ؟

عوارضی که ممکن است بعد از لیفت آندوسکوپی پیشانی حادث گردد ، در قیاس با جراحی سنتی لیفت پیشانی به مراتب ناچیز می باشند.

به طور کلی این روش از لیفت پیشانی ، عوارض بالقوه ای ندارد و تنها ممکن است افراد پس از انجام آن ، دچار رم و کبودی در نواحی مجاور چشم شوند که معمولا بعد از یک هفته فروکش خواهد کرد.

از دیگر مواردی که بعد از لیفت آندوسکوپیک پیشانی ممکن است با آن مواجه شده و دچار نگرانی شوید ؛ این است که امکان دارد ابروهای تان نسبت به حد نرمال کمی بالاتر به نظر برسند ؛ نگران نباشید چرا که به تدریج موقعیت ابروها به حالت طبیعی باز خواهد گشت.