مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی

Rate this post

مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی از دو جهت باید مهم شمرده شوند. اول برای آن که عارضه جدی بعد از عمل نمود پیدا نکند و دوم اینکه نتیجه ای که از آن بدست می آید مطابق خواسته فرد باشد. به طور کلی پزشک فوق تخصص پلاستیک بعد از عمل ابدومینوپلاستی ، اقدام به قرار دادن لوله هایی موسوم به درن در موضع عمل می نماید که در حالت مکش قرار داشته و میزان ترشحات را در 24 ساعت اولیه پس از عمل ، ثبت می کند.

نکته ای که ذکر آن در این جا حائز اهمیت است این است که چنانچه ترشح درن ها کمتر از 30 سی سی باشد ، می توان آن ها را توسط جراح پلاستیک از محل جراحی شده ، برداشت. البته این اتفاق معمولا پس از 10 تا 14 روز رخ می دهد.

گاها بعد از کشیدن درن ها ، ممکن است مختصری مایع در زیر پوست شکم جمع شود که در این صورت حتما باید به پزشک خود اطلاع دهید تا اقدامات لازم نسبت به تخلیه مایعات جمع شده در زیر پوست صورت پذیرد.

پس از ابدومینوپلاستی ، تورم متوسط شکم قابل انتظار است ؛ لذا صبور باشید چرا که تورم ناشی از عمل ، به تدریج فروکش می کند و ظرف 3 تا 6 ماه به حالت نرمال بر می گردد.

در ادامه مقاله به شرح دستورالعمل ها و مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی پرداخته ایم.

استراحت و خوابیدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی

نکته مهم پس از جراحی شکم ، این است که به طور مطلق استراحت نکرده و با کمک فردی دیگر از تخت پایین بیایید و به آهستگی راه بروید.

لازم به ذکر است که استراحت کردن به صورت مطلق می تواند منجر به لخته شدن خون در پاها شده و خطرات عدیده دیگری به دنبال داشته باشد ، از این رو با پیاده روی آهسته در منزل می توانید به بهبود گردش جریان خون در بدن کمک کرده و بدین ترتیب مانع لخته شدن خون شوید.

ضمنا توجه داشته باشید که طی 3 الی 5 روز ابتدایی پس از عمل ، به صورت خمیده را بروید تا روی بخیه ها فشار وارد نشود.

همچنین توصیه می شود هنگامی که در حالت درازکش قرار دارید و نیز در زمان خواب ، با استفاده از دو بالش سرتان را بالاتر از حد بدن قرار داده و زانوهایتان در حالت خمیده باشند.

برای کاهش فشار وارده بر شکم هنگام دراز کشیدن، می توانید از بالشت زیر زانویتان استفاده کنید. به شما توصیه می شود در چند روز اول، پس از ابدومینوپلاستی برای خوابیدن، اندام بالا تنه تان را بالا نگه دارید و زانوهایتان خمیده به صورت زاویه دار باشد، این کار سبب کاهش تورم در بدن می شود.

باید متذکر شد کارهایی که بدان ها اشاره شد ، سبب بهتر سپری شدن دوران نقاهت و همچنین تسریع بهبود خط بخیه خواهند شد.

مصرف دارو بعد از عمل ابدومينوپلاستی

قرص های مسکن و سایر داروهاییی که پزشک معالج تان تجویز نموده اند را به طور مرتب و طبق دستور به مصرف برسانید.

باید توجه داشت که مصرف خودسرانه دارو ، بدون تجویز پزشک می تواند منجر به بروز خطرات جدی شود ؛ لذا در صورت مواجهه با درد و ناراحتی از مصرف خودسرانه دارو بپرهیزید و بدین منظور با پزشک معالج تان تماس بگیرید.

باید داروهای آنتی بیوتیک، ضد انعقادی های تجویز شده توسط پزشک را در ساعت مقرر مصرف نمایید. پماد های تجویزی را در زمان های تعیین شده بر روی پوست تان اعمال کنید.  بعد از جراحی، شما درد های شدیدی را تجربه خواهید کرد که مصرف مسکن ها، کمک زیادی به کاهش دردتان می کند.
زمانی که محل برش ها رو به بهبودی باشد، ممکن است در نواحی برش، احساس خارش داشته باشید که با مصرف قرص های ضد خارش برطرف می شود.
برای کاهش تورم، کبودی و درد، بهتر است از آرنیکا استفاده شود. جهت کاهش حالت تهوع از مکمل فسفر استفاده نمایید یا چای زنجبیل بنوشید. بهتر است از مکمل ها و مواد غذایی حاوی ویتامین A و ویتامین Cمصرف شود.

مراقبت های بعد از عمل ابدومینو پلاستی

تغذیه بعد از عمل ابدومينوپلاستی

یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی نحوه نغذیه افراد می باشد. در روزهای اولیه پس از عمل ، صرفا مایعات بنوشید و غذاهای نرم و حاوی پروتئین میل نمایید. البته باید از نوشیدن مایعات گازدار پرهیز کنید.

همچنین توجه داشته باشید که طی روزهای ابتدایی عمل ابدومینوپلاستی ، مصرف غذاهای تند و پر نمک  که می توانند سبب تشدید ورم و کبودی در موضع عمل و افزایش ریسک حالت تهوع و استفراغ شوند ، ممنوع می باشد.

برای کاهش تورم و سم زدایی، مقدار زیادی آب بنوشید تا بدنتان هیدراته باشد. تا جایی که امکان دارد از فیبر که در انواع میوه سبزیجات وجود دارد، برای جلوگیری از یبوست استفاده نمایید. مصرف پروتئین را برای بهبودی سریع تر به رژیم غذایی خود اضافه کنید. برای تقویت ایمنی و سطح آنتی اکسیدان، چای سبز بنوشید. برای کاهش التهاب و نفخ، مصرف آناناس توصیه می شود.

پوشیدن گن مخصوص بعد از عمل ابدومينوپلاستی

شکم بند یا اصطلاح گن مخصوصی برای شما تجویز می شود که بعد از جراحی شکم باید آن را به طور مداوم بپوشید و تنها در مواقع استحمام می توانید آن را خارج کنید.

استحمام بعد از عمل ابدومینوپلاستی

احتمالا برای مدتی از شما خواسته می شود، هنگام دوش گرفتن از صندلی استفاده کنید تا ضعف جسمانی تان باعث بیهوشی و آسیب به محل جراحی تان نشود. شما پس از برداشتن درن ها می توانید استحمام کامل انجام دهید.

 

مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی

تغییرات فیزیکی بعد از عمل ابدومينوپلاستی

ممکن است تا حدود 3 ماه پس از عمل تورم ادامه داشته باشد.

امکان دارد ماه ها شکم تان بی حس باشد.

وجود کبودی در ناحیه شکم کاملا طبیعی است.

جای زخم هایتان در ابتدا قرمز و برجسته می باشد اما درنهایت کم رنگ و محو خواهد شد.

ممکن است پوست بدن تان، براق به نظر برسد که این علائم به دلیل تورم می باشد که با کاهش ورم از بین می رود.

سایر مراقبت های بعد از عمل ابدومينوپلاستی

 • از داشتن فعالیت جنسی تا 4 هفته بعد از جراحی ، اجتناب نمایید.
 • تا 2 ماه پس از ابدومینوپلاستی ، ورزش سنگین انجام ندهید و تا 3 هفته بعد از عمل از بلند کردن اجسام سنگین خودداری نمایید.
 • در روز دوم یا سوم پس از جراحی ، می توانید با کمک فردی دیگر دوش بگیرید.
 • تا یک ماه اول بعد از جراحی شکم ، مجاز به رانندگی نخواهید بود.
 • از مصرف آسپیرین و داروهای مسکن نظیر بروفن که شدت خونریزی حین عمل و پس از آن را افزایش می دهند ، تا 3 هفته بعد از عمل پرهیز کنید.
 • محل برش ها بانداژ می شود، یک روز در میان بانداژها را تعویض کرده و نواحی اطراف برش را تمیز کنید.
 • به دلیل شرایط جسمانی ناشی از جراحی ابدومینوپلاستی از شخصی بخواهید در چند روز ابتدایی پس از عمل در منزل همراهتان بماند و از شما مراقبت کند.
 • می توانید برای کاهش درد و تورم از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • از هفته دوم پس از جراحی، می توانید نواحی تحت درمان را به آرامی ماساژدهید.
 • از استعمال هرگونه دخانیات به مدت 6 هفته خودداری شود؛ زیرا نیکوتین می تواند روند بهبودی را مختل کند و عوارض جانبی به همراه داشته باشد.
 • در طول دوره نقاهت از استرس دوری کنید؛ زیرا باعث کندتر شدن روند بهبودی می شود.
 • اگر پس از جراحی پوست تان هنگام لمس قرمز و داغ شد، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 • برای ماندگاری نتایج جراحی ابدومینوپلاستی، رژیم غذایی سالم و ورزش روزانه را فراموش نکنید.

در آخر لازم به ذکر است که در صورت بروز هر گونه علامت عفونت ؛ از قبیل تب ، درد ، قرمزی یا تورم در ناحیه شکم با پزشک معالج تان تماس بگیرید. البته رعایت مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی ، احتمال بروز هرگونه عارضه ای را کاشه می دهد.

اشتراک گذاری مقاله
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on facebook

عضویت در خبرنامه مقالات پزشک

برای دریافت آخرین مقالات پزشکی ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید .

مقالات مرتبط
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکتر عبدالرضا خورشیدی فر
دکتر عبدالرضا خورشیدی فر

::‌ فوق تخصص جراحی پلاستیک
عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران
فلوشیپ جراحی زیبایی از ایتالیا ::

فهرست

دکتر عبدالرضا خورشیدی فر

::‌ فوق تخصص جراحی پلاستیک ::

عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران
فلوشیپ جراحی زیبایی از ایتالیا