جراحی زیبایی پلک

Rate this post

جراحی زیبایی پلک که در حوزه پزشکی تحت عنوان بلفاروپلاستی شناخته می شود ؛ از طریق حذف پوست مضاعف و همچنین ، حذف یا انتقال چربی اضافی پلک ها ؛ به اصلاح و بهبود فرم ظاهری چشم ها ، پرداخته و بدین ترتیب ، آثار خستگی و عصبانیت را از چشم ها زدوده و منجر به افزایش زیبایی و شادابی پلک ها و متعاقبا چهره می گردد.

توجه داشته باشید جراحی زیبایی پلک ، به صورت سرپایی و تحت بیهوشی عمومی یا بیحسی موضعی و با تزریق آرامبخش وریدی انجام می شود و تقریبا یک ساعت به طول می انجامد.

لازم به ذکر است که بلفاروپلاستی ، صرفا با اهداف زیبایی انجام نمی شود ؛ بلکه با هدف عملکردی و به منظور اصلاح افتادگی شدید پلک که منجر به کاهش میدان دید می شود نیز صورت می پذیرد.

دکتر عبدالرضا خورشیدی فر فوق تخصص پلاستیک و بهترین جراح پلک در اهواز هستند. ایشان دارای فلوشیپ جراحی زیبایی از ایتالیا می باشند که تاکنون نتایج موفقیت آمیزی از انجام جراحی های زیبایی بدن و اعمال جراحی زیبایی صورت ؛ از جمله جراحی پلک را در کارنامه کاری خود به ثبت رسانیده اند.

شهروندان محترم اهوازی ، می توانند با نهایت اطمینان برای انجام کلیه جراحی های پلاستیک زیبایی و ترمیمی اعم از جراحی زیبایی پلک در اهواز ؛ به مطب دکتر خورشیدی فر مراجعه نمایند و از خدمات بهینه ایشان بهره مند گردند.

جراحی زیبایی پلک

چرا جراحـی پلک انجام می شود ؟

به طور کلی تغییرات ناشی از افزایش سن و فاکتورهای وراثتی ؛ سبب افتادگی پوست پلک و  بروز پف در بافت زیرین پلک ها شده و در نتیجه موجب خسته به نظر رسیدن چهره می شوند.

از این رو جراحی زیبایی پلک ، با هدف بهبود ظاهر پلک ها و رفع افتادگی و پف آلودگی پلک ها و همچنین ایجاد تقارن در پلک های نامتقارن و رفع افتادگی پلک و بهبود میدان دید انجام می پذیرد.

انواع بلفاروپلاستی

جراحی پلک بالا

این عمل به بیمارانی توصیه می شود که در پلک بالا پوست زائد دارند ، همچنین برای کسانی که پد چربی برآمده در پلک فوقانی دارند گزینه خوبی است.

این عمل زیبایی ؛ شامل برداشتن پوست و چربی زائد و در مواردی شامل برداشت نوار نازک عضله است که عضله چشمی نامیده می شود.

لذا جراحی پلک ، افزون بر زیبایی می تواند دامنه دید بیمار را نیز بهبود بخشد.

پوست اضافی پلک بالا ، نه تنها منجر به ظاهری خواب آلوده می شود ، بلکه می تواند موجب سنگینی پلک نیز گردد ؛ به طوری که باز نگه داشتن پلک را دشوار می کند.

برش جراحی پلک فوقانی ، در امتداد چین طبیعی پلک زده می شود و اثر زخم جراحی را پنهان نگه می دارد.

لازم به ذکر است که بخیه های ریز برای بستن برش استفاده می شود ، در نتیجه اثر زخم به حداقل می رسد.

 

جراحی پلک پایین

بلفاروپلاستی تحتانی ، واژه ای است که به بهبود ظاهر کیسه ها و پوست شل در پلک پایین اطلاق می شود و معمولا عمل زیبایی محسوب می شود.

درحین جراحی پلک پایین ؛ عضله ، پوست و چربی زائد برداشته می شود.

این جراحی ، به سفت شدن و تغییر موقعیت پلک پایین کمک می کند و مستلزم ایجاد برش کوچک در پلک پایین ، خط مژه یا داخل پلک می باشد.

باید اشاره داشت که نحوه برش در جراحی پلک پایین به دو روش انجام می شود.

در روش اول ؛ برش جراحی ، در امتداد خط مژه و چین های لبخند پلک پایین زده می شود.

و اما در تکنیک دیگر ، جراح با ایجاد یک برش در بافت ملتحمه داخل پلک پایین ؛ پف ناشی از چربی اضافی را اصلاح می کند.

لازم به ذکر است که این روش نیازی به برش خارجی ندارد ؛ البته ناگفته نماند که از این تکنیک برش ، نمی توان برای از بین بردن پوست اضافی استفاده کرد.

در حین جراحـی پلک چه اتفاقی می افتد ؟

طی جراحی زیبایی پلک ، پس از آن که مقدار پوست و چربی زائد مشخص شد ؛ جراح معالج در ابتدا در خطوط طبیعی پلک ( چین های پلک بالا و زیر مژه در پلک پایین ) برش هایی ایجاد می کند.

سپس پوست را از بافت چربی و عضله پایه جدا کرده و پس از آن ؛ چربی اضافی ، عضله و پوست اضافه موجود در این ناحیه را بر میدارد و در نهایت ، برش ها را بخیه می زند.

باید توجه داشت چنانچه زیر پلک پایین شما کیسه های چربی وجود داشته باشد ؛ جراح می تواند بدون ایجاد برش زیر خط مژه و برداشتن پوست اضافی پلک ، جراحی بلفاروپلاستی را از طریق ایجاد برش داخل پلک پایین ( ملتحمه چشم ) و با جابجایی چربی در این ناحیه به انجام برساند.

لازم به ذکر است که در این روش از جراحی پلک تحتانی ، هیچ گونه اثر زخم قابل رویتی بر جای نمی ماند ؛ این روش ، معمولا در بیماران جوانی انجام می شود که پوست ضخیم تر و کشسانی تری دارند.

ناگفته نماند که در صورت نیاز می توان ، بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین را ادغام کرده و این دو عمل جراحی را همزمان با هم انجام داد.

نکاتی درباره برش های جراحی پلک

از نظر استاندارد زیبایی فاصله ابرو تا چین چشمی بایستی حدود ۳-۵ برابر فاصله مژه ها تا چین چشمی باشد.( مانند تصویر بالا )

محل برش باید در چین چشمی باشد و به خارج از گوشه چشم کشیده نشود.

روی قسمت بالایی پلک ؛ یعنی در پوست ضخیم ابرو نبابد برشی ایجاد گردد.

لازم به ذکر است که در دهه ۳ به بعد ( بعد از 30 سالگی ) ، اکثر بیماران علاوه بر جراحی پلک ؛ نیاز به لیفت ابرو هم دارند که می شود به صورت همزمان یا با فاصله حداقل ۳-۶ ماه پس از جراحی پلک آن را انجام داد.

متاسفانه دیده شده که افراد غیر جراح پلاستیک موارد فوق رو رعایت نمی کنند و برش های جراحی را در محل های غیرمعمول ایجاد می کنند ؛ از این رو اسکار آن ها برجای می ماند و همچنین هیچ توضیحی به بیمار در مورد لیفت ابرو داده نمی شود.

همانطور که در شکل زیر مشخص است ، فاصله مژه ها تا چین چشمی باید حدود ۶-۸ میلی متر باشد ؛ در حالی که وقتی برش روی پوست ضخیم ابرو داده می شود ، این فاصله بیشتر از یک سانتیمتر خواهد بود که استاندارد نیست.

در نتیجه وقتی فاصله بین مژه و چین چشمی بیشتر از ۸-۱۳ میلی متر باشد ، به آن چشمان در عمق قرار گرفته می گویند ( Deep set eyes ) ؛ مثل شکل B در تصویر پایین ، که این هم استاندارد نیست و باید فضای خالی که سبب قرار گرفتن چشم در عمق شده را با تزریق چربی پر کرد.

جراحی زیبایی پلک

چه افرادی بهترین کاندیدا برای جراحی زيبايی پلک یا بلفاروپلاستی هستند ؟

 • خانم ها و آقایانی که از سلامت جسمانی – روانی خوب و پایداری برخوردارند.
 • افرادی که انتظارات واقع بینانه و مثبت از این جراحی دارند.
 • افرادی که با افتادگی پلک فوقانی مواجه هستند یا در بافت زیرین پلک تحتانی آن ها کیسه های چربی وجود دارد.
 • افرادی که اعتیاد به مصرف دخانیات ندارند و در صورت مصرف سیگار و قلیان ، حداقل از چند هفته قبل از جراحی پلک ، مصرف آن را متوقف نموده اند.
 • افرادی که دچار مشکلات جدی چشم و هر گونه فاکتوری که بر روند جراحی تاثیر می گذارد مانند دیابت ، بیماری تیروئید چشمی و خشکی چشم ؛ نمی باشند.

مشاوره قبل از جراحی پلک

در جلسه مشاوره با پزشک خود ، درباره خواسته و هدف تان از جراحی پلک صادقانه صحبت کنید تا نتیجه رضایت بخشی از انجام آن به دست آورید.

پزشک در جلسه مشاوره ، سوابق پزشکی شما ؛ شامل جراحی های قبلی ، نارسایی تیروئید ، خشکی چشم ، آب سیاه ، نارسایی گردش خون ، فشار خون بالا ، دیابت یا نارسایی چشم ( مانند شبکیه جدا شده یا گلوکوم ) و سابقه دارویی تان را بررسی خواهند کرد.

سپس پلک ها و وضعیت پوست تان را معاینه می کنند.

ممکن است چند عکس از زوایای مختلف صورت شما تهیه کنند.

این عکس ها به نحوه انجام جراحی ، ارزیابی اثرات بلند مدت و آنی بعد از عمل کمک می کنند.

جراحی زیبایی پلک

اقدامات قبل از جراحی پلک

 • جراح ، بیمار را از کشیدن سیگار و نوشیدن الکل ؛ در یک بازه زمانی معین قبل و بعد از جراحی منع می کند. نیکوتین موجود در تنباکو جریان نرم اکسیژن خون را مختل می کند و منجر به افزایش عوارض جراحی شده و همچنین سبب روند ضعیف بهبودی می شود.
 • از دو هفته قبل از عمل ، باید مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی یا مکمل های خاص گیاهی و ویتامین E متوقف شود.
 • افراد شاغل باید حداقل یک هفته از محل کار خود مرخصی بگیرند تا دوره بهبودی ایمنی داشته باشند ؛ افراد غیرشاغل نیز لازم است خود را برای یک هفته ماندن در منزل آماده کنند و برخی فعالیت های اجتماعی شان را به زمان دیگری موکول کنند.
 • همچنین افراد باید با یکی از افراد خانواده یا دوستان هماهنگ کند تا او را بعد از جراحی تا منزل همراهی کنند ؛ زیرا تا چند وقت بعد از عمل مجاز به رانندگی نخواهند بود.
 • داروهای مسکن و آنتی بیوتیک تجویزی را تهیه کرده و طبق دستور ، مصرف نمایید.
 • یک روز قبل از عمل ، حتما استحمام کنید ؛ زیرا تا چند روز بعد از جراحی نباید دوش بگیرید و موضع جراحی شده را خیس یا مرطوب کنید.
 • شب قبل از جراحی ، استراحت و خواب کافی داشته باشید.

مراقبت های بعد از جراحی پلک

 • برای کمک به کاهش ورم و کبودی ، کمپرس یخ را هر ساعت به مدت 10 دقیقه استفاده کنید و چهار تا پنج روز ادامه دهید.
 • کبودی و تورم بعد از 10 تا 14 روز فروکش می کند.
 • از شنا کردن ، برداشتن اجسام سنگین ، دویدن ( حتی دویدن آهسته ) و فعالیت های شدید مثل آیروبیک به مدت یک هفته خودداری کنید.
 • از لنزهای تماسی به مدت دو هفته استفاده نکنید.
 • از عینک آفتابی تیره برای حفاظت چشم در برابر نور خوشید استفاده کنید.
 • هنگام خواب ، سرتان را با استفاده از دو بالش ؛ بالاتر از قفسه سینه نگه دارید.
 • حدود یک هفته از مصرف آسپیرین ، ایبوپروفن ، ناپروکسن سدیم و داروهای دیگر یا مکمل های گیاهی خودداری کنید.

جهت کسب آگاهی کافی در خصوص مراقبت های بعد از جراحی پلک ، می توانید مقاله موجود در سایت را مطالعه بفرمایید.

هزینه جراحی زيبايی پلک چقدر است ؟

برای احتساب هزینه جراحی پلک ، پزشک متخصص فرد زیباجو را مورد بررسی و آنالیز قرار می دهد و پس از انجام معاینات لازم ؛ قیمت نهایی این جراحی را به متقاضی عمل ، اعلام می نماید.

اشتراک گذاری مقاله
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on facebook

عضویت در خبرنامه مقالات پزشک

برای دریافت آخرین مقالات پزشکی ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید .

مقالات مرتبط
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جراحی زیبایی پلک
دکتر عبدالرضا خورشیدی فر
دکتر عبدالرضا خورشیدی فر

::‌ فوق تخصص جراحی پلاستیک
عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران
فلوشیپ جراحی زیبایی از ایتالیا ::

فهرست

دکتر عبدالرضا خورشیدی فر

::‌ فوق تخصص جراحی پلاستیک ::

عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران
فلوشیپ جراحی زیبایی از ایتالیا