جراحی زیبایی چانه

Rate this post

همه چیز درباره جراحی زیبایی چانه

جراحی زیبایی چانه که با نام پزشکی ژنیوپلاستی یا منتوپلاستی نیز شناخته می شود و به آن « جراحی برجسته سازی چانه » یا « بزرگ کردن چانه » نیز گفته می شود ؛ نوعی جراحی پلاستیک زیبایی است که به منظور تقویت ، تغییر شکل و اندازه چانه انجام می شود. به طور کلی مقصود از این جراحی ، کاهش یا برجسته کردن چانه در خط عمودی یا افقی صورت است.

جراحی زیبایی چانه ، جهت بهبود تناسب صورت طراحی شده است ؛ تا جایی که می توان گفت چانه نقش مکمل در جراحی بینی ایفاء می کند.

جراحی چانه به طور فوق العاده ای پروفایل صورت و توازن اجزای صورت را تغییر می دهد ؛ این جراحی ، اغلب با جراحی های دیگری مانند لیپوساکشن گردن یا جراحی زیبایی بینی ادغام می شود.

به عنوان مثال گاهی اوقات برجستگی و بیرون زدگی بینی ، به دلیل عقب بودن چانه است ؛ در این صورت ، در برخی موارد بنا به صلاحدید جراح معالج ، ممکن است نیاز باشد به طور همزمان هر دو عمل جراحی زیبایی بینی و چانه بر روی فرد انجام پذیرد تا بدین ترتیب هارمونی و توازن در چهره به بهترین نحو ممکن برقرار گردد.

در برخی موارد نیز گاها نیازی به جراحی بینی نبوده و تنها با جراحی زیبایی چانه و اصلاح فرم چانه و برقراری توازن و تناسب در صورت ، می توان زیبایی فرد را دوچندان کرد.

دکتر خورشیدی فر فوق تخصص پلاستیک اهواز از زبده ترین جراحان پلاستیک و زیبایی در استان خوزستان به شمار می روند که جراحی زیبایی چانه را متناسب با استانداردهای زیبایی و هارمونی صورت مراجعین خود به بهترین نحو ممکن به انجام رسانده و نتایج درخشانی برای آنان به ارمغان می آورند.

جراحی زیبایی چانه

انواع جراحی زیبایی چانه

جراحی چانه تنها با هدف برجسته سازی چانه انجام نشده و می تواند با هدف کاهش برجستگی چانه نیز صورت پذیرد. در ادامه انواع جراحی چانه را معرفی و توضیحاتی پیرامون هر یک ارائه نموده ایم.

 • برجسته سازی چانه

این جراحی با افزایش استخوان چانه یا قراردادن پروتز در چانه انجام می شود. افراد با چانه های ضعیف یا کوچک می توانند از پروتز چانه برای برجسته کردن قسمت تحتانی صورت و فک ، بهبود اجزای صورت مانند بینی و گونه بهره مند شوند.

تناسب و توازنی که در جراحی پروتز چانه به دست می آید می تواند نتایج فوق العاده ای را به افرادی که از ظاهر خود ناامید شده اند ارائه دهد.

لازم به ذکر است که جراحی پروتز چانه ، حدود سی دقیقه طول می کشد و تحت بیحسی موضعی انجام می شود.

بدین منظور ، یک برش کوچک در چین طبیعی چانه یا داخل لب پایین زده می شود و سپس ایمپلنت ( پروتز ) ، از طریق این برش در چانه قرار می گیرد و در نهایت محل برش بخیه زده می شود.

 • جراحی کاهنده چانه

کسانی که اصطلاحا دارای چانه بلند و بیش از حد برجسته هستند و می خواهند چانه شان برجستگی کمتری داشته باشد ، گزینه مناسبی برای جراحی کاهنده چانه هستند.

در این جراحی ، استخوان اضافی چانه یا فک به صورت عمومی یا افقی برداشته می شود.

اگرچه این جراحی را می توان از داخل دهان انجام داد ؛ اما گاهی برای انجام آن ، ایجاد برش کوچکی زیر چانه یا قسمت تحتانی فک ضروری است.

پس از ایجاد برش لازم ، استخوان اضافی برداشته می شود و استئوتومی با صفحه کوچکی ثابت می شود.

توجه داشته باشید که در جراحی کاهنده چانه ؛ عکسبرداری با اشعه ایکس یا سی تی اسکن جهت ارزیابی آناتومی صورت ، ریشه دندان و عصب آلوئولار ( حفره ای ) نیز انجام می شود.

مزایای جراحی چانه

جراحی چانه ، با دو هدف جلو آوردن چانه ( در موارد عقب رفتگی چانه ) و عقب بردن چانه ( در صورت جلوزدگی چانه ) انجام می شود.

به طور کلی محل و اندازه چانه ، نقش اساسی در ایجاد تعادل در سایر مؤلفه های صورت ؛ مانند بینی ، پیشانی و حتی گونه ها دارد ؛ تا جایی که به هماهنگی کلی صورت کمک شایانی می کند.

چه بسا افرادی که به منظور جراحی زیبایی بینی و با هدف اصلاح بزرگی بینی به پزشک متخصص مراجعه می کنند ، اما پس از ارزیابی های اولیه مشخص می شود که بزرگی بینی به دلیل کوچک و عقب بودن چانه است.

لذا در برخی از این موارد ، شاهد آن هستیم که تنها با انجام جراحی چانه و اصلاح ایراد آن ؛ اختلال بزرگ به نظر رسیدن بینی نیز مرتفع شده و حتی در پاره ای موارد ، دیگر نیازی به جراحی بینی نخواهد بود.

جراحی زیبایی چانه

جراحی چانه به چه کسانی توصیه می شود ؟

جراحی چانه ؛ برای هر کسی مناسب نمی باشد. قبل از تصمیم به انجام این جراحی ، با پزشک جراح پلاستیک مشاوره ای داشته باشید.

پزشک در جلسه مشاوره ، سلامتی و وضعیت عمومی شما را بررسی می کند و بهترین گزینه را ارائه می دهد.

به طور کلی جراحی چانه در صورتی که فرد از شرایط ذیل برخوردار باشد ، گزینه خوبی خواهد بود :

 • از سلامت جسمانی کافی بهره مند باشد.
 • از این جراحی انتظارات واقع بینانه داشته باشد.
 • مشکلات پزشکی که بتواند روند بهبودی را مختل کرده یا عوارض جراحی را افزایش دهد ، در پرونده و سابقه پزشکی وی وجود نداشته باشد.

در جلسه مشاوره جراحی چانه چه انتظاری باید داشته باشم ؟

در جلسه مشاوره قبل از جراحی چانه ، جراح پلاستیک معالج تان درباره اهداف و انتظارات شما از انجام این جراحی ، شرایط پزشکی ، حساسیت های دارویی و درمان های پزشکی ، داروهای فعلی ، ویتامین ها و مکمل های گیاهی ، مصرف الکل ، تنباکو و مصرف مواد مخدر و سابقه جراحی های قبلی تان ؛ سوالاتی از شما خواهد پرسید.

جراح همچنین با معاینه کلینیکی شما ، وضعیت سلامت عمومی یا عوامل خطر را ارزیابی می کند.

در گام بعدی ، آناتومی صورت شما را معاینه کرده و از زوایای مختلف عکس هایی از شما می گیرد.

جراح ، نتایج احتمالی جراحی چانه و هر گونه خطرات یا عوارض احتمالی را به شما توضیح می دهد.

لازم به ذکر است موفقیت و ایمنی جراحی چانه ، بستگی زیادی به صراحت کامل شما در هنگام مشاوره دارد ؛ لذا با پزشک خود در مورد خواسته ها و اهداف تان از این عمل جراحی به صراحت صحبت کنید.

اقدامات قبل از جراحی چانه

 • پزشک متخصص جراحی پلاستیک ، آزمایشات طبی لازم را برای شما تجویز می نماید که باید آن ها را انجام داده و نتایج آزمایشات را در روز جراحی در اختیار ایشان قرار دهید.
 • حداقل از 2 هفته قبل از جراحی چانه ، نباید سیگار بکشید و الکل بنوشید ؛ زیرا مصرف سیگار و کلیه مواد دخانی و همچنین مشروبات الکلی سبب انقباض رگ های خونی شده و بدین ترتیب منجر به بروز اختلال در فرآیند اکسیژن رسانی خون می شوند و در پی این اتفاق ، ممکن است سلامت بیمار در حین عمل به خطر بیفتد.
 • از مصرف آسپرین ، داروهای ضد التهاب و مکمل های گیاهی از دو هفته قبل از عمل جراحی چانه ، خودداری نمایید ؛ زیرا این قبیل داروها موجب رقیق شدن خون شده و در نتیجه باعث افزایش خونریزی در حین و بعد از عمل می شوند.

جراحی چانه معمولا به صورت سرپایی انجام می گیرد و برای انجام آن ؛ از بیهوشی عمومی ، آرام بخشی وریدی یا بی حسی موضعی استفاده می شود.

لازم به ذکر است چنانچه این جراحی ، تحت بیهوشی عمومی یا تحت تزریق آرام بخش وریدی انجام شده باشد ؛ حتما باید شخصی شما را تا منزل همراهی کند و حداقل شب اول بعد از جراحی در کنار شما بماند.

جراحی زیبایی چانه

در زمان بهبودی جراحی چانه چه انتظاری باید داشته باشم ؟

 • پس از جراحی ، ممکن است 2 شب را در مرکز جراحی سپری کنید. در این مدت ، تیم پزشکی علائم عفونت یا سایر عوارض را کنترل می کنند.
 • قبل از ترخیص ، دستورالعمل های بعد از عمل ؛ از جمله مقدار و زمان مصرف آنتی بیوتیک خوراکی و سایر داروهای تجویزی و موارد ذیل به شما توضیح داده خواهد شد.
  • اقدامات لازم برای کنترل درد و تورم
  • چگونگی شستشوی دهان با ضد عفونی کننده
  • نحوه تعویض پانسمان زخم
  • رژیم غذایی مناسب بعد از عمل
  • نحوه صحیح خوابیدن بعد از جراحی
  • زمان بازگشت به امور روزمره
  • زمان از سرگیری فعالیت ها و ورزش های سنگین

باید اشاره داشت که عوامل مختلفی ؛ از قبیل نوع عمل ، میزان تغییرات ، شرایط فیزیکی بیمار و احتمال بروز هر گونه عارضه جانبی مانند عفونت ها ؛ بر زمان بهبودی تأثیر می گذارند.

هزینه جراحی زیبایی چانه

هزینه عمل چانه ، بسته به موارد مختلفی ، متفاوت است. از این رو افراد در صورت تمایل به انجام این عمل زیبایی و آگاهی از هزینه آن ، باید تحت نظر جراح پلاستیک مورد معاینات دقیق قرار گیرند تا هزینه نهایی جراحی مشخص گردد.

سخن پایانی

جراحی چانه ، نوعی جراحی زیبایی است که می تواند با تغییر موقعیت و اندازه چانه ؛ ظاهر کلی صورت را بهبود بخشد تا سایر ویژگی های صورت مانند پیشانی ، گونه ها و بینی با یکدیگر توازن و هارمونی بهتری بیابند.

اشتراک گذاری مقاله
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on facebook

عضویت در خبرنامه مقالات پزشک

برای دریافت آخرین مقالات پزشکی ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید .

مقالات مرتبط
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جراحی زیبایی چانه
دکتر عبدالرضا خورشیدی فر
دکتر عبدالرضا خورشیدی فر

::‌ فوق تخصص جراحی پلاستیک
عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران
فلوشیپ جراحی زیبایی از ایتالیا ::

فهرست

دکتر عبدالرضا خورشیدی فر

::‌ فوق تخصص جراحی پلاستیک ::

عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران
فلوشیپ جراحی زیبایی از ایتالیا