لیفت آندوسکوپی پیشانی

Rate this post

لیفت پیشانی ؛ نوعی جراحی زیبایی کم تهاجمی است که از رایج ترین روش های آن لیفت پیشانی به روش آندوسکوپی می باشد. این جراحی ، می تواند خطوط پیشانی یا خطوط روی پل بینی ( خط مابین ابروها ) را به حداقل برساند.

جراحی لیفت پیشانی ، به طور کلی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و یک تا دو ساعت به طول می انجامد.

طی این جراحی ؛ پوست و چربی اضافی از ناحیه پیشانی برداشته شده و سپس عضلات ناحیه پیشانی ، کشیده شده و سفت و محکم می گردد. همچنین لیفت پیشانی ، افتادگی ابرو را اصلاح کرده و خطوط عمیق اخم بین ابروها را نیز بر می دارد.

جراحی لیفت پیشانی ؛ می تواند با جراحی های دیگری اعم از جراحی لیفت صورت یا عمل بلفاروپلاستی ، نیز به صورت همزمان انجام پذیرد. لازم به ذکر است که چنانچه جراحی لیفت پیشانی ، همراه با جراحی لیفت صورت انجام شود ؛ می تواند ظاهری جوان تر و شاداب تر به چهره ببخشد.

لیفت آندوسکوپی پیشانی در مقایسه با جراحی لیفت پیشانی به روش سنتی ؛ کم تهاجمی تر بوده ، برشی که به منظور انجام آن لحاظ می گردد نیز بسیار کوتاه تر بوده و حداقل اثر زخم را به دنبال دارد ؛ بنابراین این روش ، امروزه بیش از روش های قدیمی مورد توجه واقع شده و به روشی پرطرفدار جهت لیفت پیشانی بدل شده است.

سن مناسب برای لیفت آندوسکوپی پیشانی

لیفت آندوسکوپی پیشانی ، معمولا در رده سنی 40 تا 50 سالگی انجام می شود ؛ اگرچه در افراد جوان تر که به دلیل تنش یا به دلایل موروثی ، با خطوط عمیق اخم مواجه هستند ؛ نیز می تواند زودتر از این موعد انجام پذیرد.

لیفت آندوسکوپی پیشانی

چه افرادی کاندید مناسبی برای ليفت آندوسکوپی پيشانی هستند ؟

همانند هر یک از اعمال جراحی زیبایی صورت ، انتخاب دقیق کاندید جراحی مهم ترین گزینه محسوب می شود.

پیش از هر چیز باید اشاره داشت که انتخاب بهترین و مجرب ترین جراح پلاستیک و همچنین داشتن انتظارات واقع بینانه و انگیزه مناسب برای انجام این جراحی ؛ در میزان رضایت فرد از نتیجه عمل ، بسیار اثر گذار است.

توجه داشته باشید که کاندید ایده آل برای انجام جراحی لیفت آندوسکوپی پیشانی ، باید از سلامت عمومی جسمانی کافی برخوردار باشد.

فردی که تصمیم به انجام جراحی لیفت پیشانی می گیرد ؛ باید با افتادگی ابرو ، افتادگی پلک ، چروک های عمیق پیشانی ، شل شدگی پوست پیشانی مواجه باشد.

در نهایت ناگفته نماند که تشخیص این مسئله که آیا شما کاندید مناسبی برای جراحی لیفت پیشانی هستید ، بر عهده جراح پلاستیک است ؛ ایشان با معاینات و ارزیابی دقیق ، تشخیص می دهند که شما گزینه مناسبی برای انجام این جراحی می باشید یا خیر ؟

بررسی آناتومی پيشانی و صورت

برای انجام جراحی لیفت آندوسکوپی پیشانی ؛ باید یک سوم فوقانی صورت فرد ، آنالیز گردد. بدین منظور ؛ فاصله ابرو تا خط رویش مو ، باید بر اساس فاکتورهای زیبایی ارزیابی شود ؛ زیرا فاصله بین ابرو تا خط رویش مو تاثیر بسزایی بر زیبایی چهره دارد و نباید از میزان اصلی آن کمتر یا بیشتر شود.

به طور کلی فاکتورهای فیزیولوژیک و آناتومیک که باید در لیفت پیشانی در نظر گرفته شده و مورد بررسی قرار گیرند ، عبارتند از :

 • خط رویش موی جلو و ناحیه گیجگاهی
 • ارتفاع پیشانی نسبت به تناسبات صورت
 • ابروها از لحاظ فرم ، تقارن ، کیفیت بافت و محل قرارگرفتن

آماده شدن برای جراحی ليفت پيشانی

 • پیش از لیفت آندوسکوپی پیشانی ؛ باید مصرف هر گونه دخانیات ، داروهای آسپیرین یا هرگونه داروی رقیق کننده خون متوقف گردد ؛ مصرف این موارد می تواند در حین عمل ، سلامت فرد را به مخاطره انداخته و همچنین سبب تشدید میزان خونریزی و طولانی شدن پروسه ترمیم زخم ها و متعاقبا بهبودی گردد.
 • شما باید لیست داروهای خاص و مکمل های گیاهی جایگزین ، حساسیت های دارویی و سابقه اعمال جراحی را در اختیار جراح معالج تان قرار دهید.
 • پس از انجام معاینات و بررسی های لازم ، جراح پلاستیک برای شما آزمایشات تشخیصی خون و رادیولوژی تجویز می کند که باید آن ها را انجام داده و نتیجه را در اختیار جراح تان بگذارید.

لیفت آندوسکوپی پیشانی

لیفت آندوسکوپی پیشانی چگونه انجام می شود ؟

در لیفت پیشانی به روش آندوسکوپی ، از ابزاری به نام آندوسکوپ که مجهز به یک دوربین با قدرت بزرگنمایی بالایی است ، استفاده می شود.

آندوسکوپ ، به جراح اجازه می دهد ؛ بافت و سایر ساختارهای زیر پوست پیشانی را به وضوح دیده و با دقت بالایی مبادرت به انجام این عمل و اعمال تغییرات لازم بر روی پیشانی نماید.

در جراحی لیفت آندوسکوپی پیشانی ؛ به جای ایجاد برش های طولانی که در روش های سنتی استفاده می شد ، تنها 4 یا 5 برش ظریف و کوتاه در ناحیه پیشانی ایجاد می شود.

سپس جراح پلاستیک ، آندوسکوپ را به یکی از برش ها وارد کرده و به کمک ابزارهای دیگر ، اقدام به برداشتن پوست اضافی از پیشانی نموده و با فرمدهی به این ناحیه پیشانی را لیفت نموده یا اصطلاحا می کشد.

مراقبت های بعد از ليفت پيشانی به روش آندوسکوپیک

 • بر روی بخیه های موضع جراحی شده ؛ پانسمان و بانداژ بخیه گذاشته می شود ، توجه داشته باشید مادامی که بانداژ برداشته نشده است باید از شستن مو و استحمام خودداری نمایید تا پانسمان خیس نشود.
 • بخیه های استفاده شده در این جراحی ، معمولا جذبی هستند و نیازی به کشیده شدن ندارند ، در صورت غیرجذبی بودن نیز باید در روز تعیین شده توسط جراح و در مطب کشیده شوند.
 • معمولا ده روز بعد از لیفت آندوسکوپی پیشانی ، ابزارهای نگهدارنده ای که اطراف ابرو کار گذاشته اند ؛ برداشته می شوند.
 • به مدت 5 الی 6 هفته بعد از جراحی لیفت پیشانی به روش آندوسکوپیک ؛ باید از انجام امور پر تنش ، بلند کردن اجسام سنگین ، ورزش های شدید ، داشتن رابطه جنسی یا هرگونه فعالیت سنگین که فشار خون را افزایش می دهد ؛ اجتناب نمایید.
 • دست کم به مدت 6 ماه بعد از ليفت آندوسکوپی پيشانی ؛ باید از پوست اطراف بخیه در مقابل تابش مستقیم نور آفتاب محافظت به عمل آورید ؛ زیرا بافت جدید نسبت به پوست طبیعی در برابر آفتاب سوختگی بسیار آسیب پذیر است.

از این رو اکثر جراحان به افراد توصیه می کنند ؛ در شش ماه اول بعد از جراحی لیفت پیشانی ، برای محافظت از پوست خود ؛ از کرم های ضد آفتاب استفاده نمایند.

آیا لیفت آندوسکوپی پیشانی عوارض دارد ؟

عوارضی که ممکن است بعد از لیفت آندوسکوپی پیشانی حادث گردد ، در قیاس با جراحی سنتی لیفت پیشانی به مراتب ناچیز می باشند.

به طور کلی این روش از لیفت پیشانی ، عوارض بالقوه ای ندارد و تنها ممکن است افراد پس از انجام آن ، دچار رم و کبودی در نواحی مجاور چشم شوند که معمولا بعد از یک هفته فروکش خواهد کرد.

از دیگر مواردی که بعد از لیفت آندوسکوپیک پیشانی ممکن است با آن مواجه شده و دچار نگرانی شوید ؛ این است که امکان دارد ابروهای تان نسبت به حد نرمال کمی بالاتر به نظر برسند ؛ نگران نباشید چرا که به تدریج موقعیت ابروها به حالت طبیعی باز خواهد گشت.

اشتراک گذاری مقاله
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on facebook

عضویت در خبرنامه مقالات پزشک

برای دریافت آخرین مقالات پزشکی ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید .

مقالات مرتبط
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
لیفت آندوسکوپی پیشانی
دکتر عبدالرضا خورشیدی فر
دکتر عبدالرضا خورشیدی فر

::‌ فوق تخصص جراحی پلاستیک
عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران
فلوشیپ جراحی زیبایی از ایتالیا ::

فهرست

دکتر عبدالرضا خورشیدی فر

::‌ فوق تخصص جراحی پلاستیک ::

عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران
فلوشیپ جراحی زیبایی از ایتالیا